30 milyon doz aşı ancak 140 günde yapılabildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Haziran 2021 tarihi itibariyle 30 milyon doz aşı yapıldığını açıkladı. Koca’nın paylaştığı tabloya göre; birinci doz aşısını yaptıranların sayısı 17,1 milyon, ikinci doz aşısını yaptıran kişi sayısı da 12,8 milyona ulaştı.

Türkiye aşılamaya 14 Ocak’ta başladı. Aradan 140 gün geçti. Toplam yapılan aşı doz sayısı 30 milyon 30 bine ancak ulaştı. Söz konusu rakam günlük ortalama 213 bin civarı aşılama yapıldığı anlamına geliyor; ki uzmanlara göre toplumsal bağışıklık kazanılması için bu rakamın en az 500 bin olması şart.

Salgını büyük oranda kontrol altına alan ABD’de günlük 3 milyon doz aşı yapılıyor. İngiltere’de ise kampanya döneminde 1 milyon rakamına ulaşıldı. Ortalama 600-700 bin doz aşı yapılıyor. Türkiye ise şu ana kadar ikici doz aşı yaptıranların sayısı 13 milyonu bile bulmadı. Bu hızla giderse Türkiye’nin yüzde 70’inin aşılanması 1,5-2 seneyi bulacak.
Aşılamalara ilişkin bir tablo paylaşan Fahrettin Koca, “Nüfusumuzun üçte birinden fazla doz aşı uygulanmış oldu. Nüfusumuzun üç katından fazla doz aşı için anlaşmamız bulunuyor. Yarın bugünden daha güzel olacak. Bu güce güvenin.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin