TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç: S-400 konusu bizim için kapandı

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye-ABD ilişkilerinde kritik konuların başında bulunan, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma füze sisteminin kullanımına Türkiye’nin karar vereceğini savundu. AKP’li Kılıç, “Bu konu artık bizim için kapanmıştır.” diyen Kılıç, Türkiye’nin Rusya’yla ilişkilerinin ABD’ye alternatif olmadığını söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, uluslararası medya kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi, gündeme ilişkin soruları cevapladı. Kılıç, 14 Haziran’daki NATO Zirvesi’nin gerçekleştirileceği Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez yüz yüze yapacağı görüşmenin Türkiye-ABD ilişkilerine olası etkilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Akif Çağatay Kılıç

Kılıç, görüşmede kritik konulardan biri olması beklenen Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma füze sistemi konusunda ABD’den gelen eleştirileri de değerlendirdi. Türkiye’nin S-400 konusunda attığı adımın ‘NATO müttefikliği sorumluluğunu ihlal anlamına gelmeyeceğini’ belirten Kılıç, “Güvenliğimiz ile alakalı olarak Türkiye’ye olabilecek bir saldırıya karşı savunma ile alakalı attığımız ve atacağımız adımlar konusunda bizim yanımızda durmayan ve yeterince destek vermeyen NATO müttefiklerimizin ortaya koymuş olduğu tutumdan dolayı S-400’ü aldık. Biz, NATO anlaşmasını feshetmedik, Birleşmiş Milletler üyeliğimizi durdurmadık, uluslararası savunma anlaşmaları ile çizilmiş sınırları ihlal etmedik, herhangi bir şekilde şeffaf olmayan bir silah geliştirmesi içine girmedik. Kurallar gereği kendi imkânlarımız çerçevesinde alabileceğimiz bir sistem aldık. Farklı bir NATO ülkesinde de Rus menşeili bir hava savunma sistemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz neden bu adımı attığımızı Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere her mercii eliyle anlatıldı. Bu konu artık bizim için kapanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin