3 yıl geçti, operasyonlar bitmedi: 200’den fazla muvazzaf askere gözaltı

2016 yılındaki şaibeli darbe girişiminden sonra başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ‘cadı avı’ operasyonları devam ediyor. Bu sabah muvazzaf askerlere yönelik büyük bir gözaltı dalgası başladı. İstanbul’da 176, Ankara’da 32, İzmir’de ise 20 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada; 100’ü Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 33’ü Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 37’si Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 6’sı Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 1 albay, 2 yarbay, 5 binbaşı, 7 yüzbaşı, 100 üsteğmen, 18 teğmen ve 43 astsubay olmak üzere tamamı muvazzaf 176 askeri personel hakkında gözaltı talimatı verildiği bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli 32 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

İzmir’de yürütülen soruşturmada ise, 20’si muvazzaf, 5’si eski asker hakkında yakalama kararı verildi. Gözaltı kararı verilenler arasında aktif görevde 2 üsteğmen, 2 teğmen, 16 astsubay ile meslekten ihraç edilen 1 yarbay ile 1 astsubay, açığa alınan 2 üsteğmen ve istifa eden 1 pilot yüzbaşı buluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin