28 Şubat tutuklamaları seçim habercisi mi?

YORUM | Av. MEHMET TAHSİN

28 Şubat’ın aktörleri için yolun sonu geldi. Aralarında Çetin Doğan ve Çevik Bir’in de olduğu 14 emekli generalin müebbet hapis cezaları Yargıtay tarafından onandığı için haklarında yakalama kararı çıkarıldı. Dün Çetin Doğan, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri gibi isimler gözaltına alındı. Eminim işin bu noktaya varacağını kendileri de beklemiyordu.

Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, yaşı 80’in üzerinde olan sanıklarla ilgili infazın ertelenmesi başvurusu yaptıklarını ancak bu taleplerinin reddedildiğini söyledi.

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Yargıtay’ın haklarındaki cezaları onaması üzerine Çetin Doğan’ın, 28 Şubat davasının ‘FETÖ’nün işi olduğunu, asla darbe olmadığını, merhum Erbakan hayatta olsaydı kendilerine sahip çıkacağını söylemesi de pek işe yaramadı.

10 Temmuz günü Tr724’te yayınlanan yazımda “Erdoğan, Çevik Bir ve Çetin Doğan’ı hapse atabilir mi?” sorusunu sormuş, hapse girme ihtimalini düşük bulmuştum. O yazıda da dediğim gibi “en yaşlısı 89, en genci 73 yaşında olan generallerin bu yaştan sonra hapse girmelerini kimse istemez. Rütbelerinin sökülüp askeri tesislere girmelerinin yasaklanması bile onlara verilecek en büyük ceza aslında.

Ama tahminimde yanıldım. Yargıtay’ın verdiği karar kesinleşti. 14 emekli generalin rütbeleri sökülecek ve birer birer yakalanıp hapse konulacak.

80 YAŞINDAKİ GENERALLER HAPSE GİRMELİ Mİ?

Muhalif medya, 80 yaşın üstündeki emekli generallerin hapse girmemesi gerektiğini koro halinde söylüyor.

Daha da ilginci Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Erdoğan’a af çağrısı yaptı. “28 Şubat generallerinin hapse atılmasını doğru bulmuyorum” diyerek şunları yazdı:

“Tayyip Bey, 80 yaşını geçmiş ve hepsi de büyük sağlık problemleriyle uğraşan 14 ismi yetkinizi kullanarak affediniz. Bu hapis kararlarını başka bir şekle çevirmek sizin elinizde… Şayet af yetkinizi kullanırsanız bu, Türkiye’de her geçen gün artmakta olan nefret ortamına karşı da panzehir olacak, vicdanlı ve merhametli bir duruş olarak tarihe geçecek.”

Nagehan Alçı aynı yazıda, darbecilerin aslında darbeci olmadığı, her şeyin sorumlusunun Fethullah Gülen olduğu saçmalığını da okurlarına yedirmeye çalışıyor. Yiyen varsa afiyet olsun.

HİÇ SAMİMİ DEĞİLLER

Bugün ‘80 yaşındaki adam hapse atılır mı’ diyenler, 80 yaşını geçmiş ve Hizmet Hareketi mensubu tutuklular veya ağır hastalar hakkında tek kelime etmediler. Aksine yapılan zulmü alkışladılar, her tahliyede feryadı basıp serbest kalanların tekrar içeri tıkılması için yayınlar yaptılar/yapıyorlar. Bu yüzden “ayakkabılarının bağını bağlayamayan Çetin Doğan veya biberonla beslenen Çevik Bir hapse girmemeli” demelerinin bir karşılığı yok. Hiç samimi değiller çünkü.

Altına imza attığı kararlarla, hükümeti istifaya zorlayan, binlerce insanın hayatını karartan darbeci generallerden söz ediyoruz. Burs verdiği kurban bağışladığı, dini sohbetlere katıldığı için hapse tıkılanlardan değil.

ERDOĞAN VE 28 ŞUBAT

Erdoğan ve AKP’ye gelince… 24 yıl önceki bir darbenin hesabını sormak için neden bu kadar beklediler? Darbenin aktörlerinin 80 yaşına gelmesi mi gerekiyordu?

Kimse bu soruşturmayı bağımsız yargı yürüttü demesin. Kış lastiğinin ne zaman takılacağına bile Cumhurbaşkanının karar verdiği bir ülkede, 28 Şubatçıların tutuklanması sıradan hakimlerin vereceği bir karar mıdır?

Erdoğan, 2012 yılında açılan 28 Şubat soruşturmasında gözaltılar başlayınca, “Bu dalgalar ülkeyi boğar. Bu iş uzatılmamalı,” diyerek operasyonlardan rahatsızlığını dile getirmişti. 2013 yılında Savcı Mustafa Bilgili tarafından hazırlanan iddianamedeki 480 şikayetçi arasında da yoktu. Savcı Bilgili’nin açtığı dava 15 Temmuz sonrası yeniden dizayn edilen AKP yargısı eliyle devam etti. 2018’de yargılama tamamlandı ve 21 kişiye müebbet hapis cezası verildi. Bu kararla birlikte sanıkların yaş ve sağlık durumları göz önünde bulundurularak adli kontrol yeterli görüldü ve kimse tutuklanmadı.

TUTUKLAMALAR SEÇİM HABERCİSİ Mİ?

Peki bugüne kadar dokunulamayan generaller ne oldu da şimdi cezaevine gönderiliyor.

Nedeni gayet açık. Erdoğan seçime gidecek ve anketlere göre iktidardan gitme olasılığı çok yüksek. Bu durumu tersine çevirmek için göze alamayacağı şey yok. Halen kendisine destek veren seçmen kitlesi ise aynı zamanda 28 Şubat’ın en büyük mağduru olan kesimler.

Bu yüzden artık kendisine zarar veren ittifakı bozup dünkü ortaklarını bugün cezaevine göndermekte tereddüt etmiyor.

BU HAPİSLİK ÇOK SÜRMEZ

Yazının sonunda yine riskli bir öngörüde bulunayım: Çetin Doğan ve arkadaşları fazla üzülmesin. Bu hapisliklerinin çok sürmeyeceğini tahmin ediyorum.

Öyle sanıyorum ki Recep T. Erdoğan, Nagehan Alçı’nın ricasını kırmayıp bir yolunu bulup bu isimleri affedecek. Son zamanlarda Erdoğan’a özür mektupları yazıp af dilemek epeyce etkili bir yargı yolu. Bekleyin göreceksiniz.

 

İŞTE HAPSE GİRECEK İSİMLER VE YAŞLARI

ADI, YAŞI DOĞUM TARİHİ
EMEKLİ ORGENERAL AHMET ÇÖREKÇİ (89 yaşında) 10.06.1932
EMEKLİ ORGENERAL İLHAN KILIÇ (85 yaşında) 01.10.1936
EMEKLİ KORGENERAL VURAL AVAR (83 yaşında) 05.01.1938
EMEKLİ ORGENERAL ÇEVİK BİR (82 yaşında) 14.05.1939
EMEKLİ KORGENERAL ÇETİN SANER (82 yaşında) 10.10.1939
EMEKLİ KORAMİRAL AYDAN EROL (81 yaşında) 05.03.1940
EMEKLİ ORGENERAL ÇETİN DOĞAN (81 yaşında) 15.05.1940
EMEKLİ KORGENERAL HAKKI KILINÇ (81 yaşında) 15.07.1940
EMEKLİ ORGENERAL FEVZİ TÜRKERİ (80 yaşında) 25.05.1941
EMEKLİ KORGENERAL YILDIRIM TÜRKER (80 yaşında) 27.09.1941
EMEKLİ TÜMGENERAL CEVAT T. ÖZKAYNAK (76 yaşında) 18.11.1945
EMEKLİ TÜMGENERAL EROL ÖZKASNAK (75 yaşında) 10.09.1946
EMEKLİ TÜMGENERAL KENAN DENİZ (73 yaşında) 16.04.1948
EMEKLİ TUĞGENERAL İDRİS KORALP (73 yaşında) 14.11.1948

 

İLGİLİ YAZILAR

28 Şubatçıların hayali Erdoğan’la gerçek oldu!

Erdoğan, Çevik Bir ve Çetin Doğan’ı hapse atabilir mi?

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin