28 BELEDİYEYE KAYYIM ATANDI, GERGİNLİK TIRMANDI

15 Temmuz darbe girişimini gerekçe göstererek çıkarılan OHAL KHK’ları yeni bir gerginlik süreci başlattı. Hükümetin çoğu Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da bulunan 28 belediyeye kayyım atama kararından sonra Türkiye güne adeta diken üstünde uyandı. Önce internet kesintisi ardından da kayyım ataması yapılan belediyelere mesaisine gelmeye çalışan belediye başkanlarının engellenmesi ve polis operasyonlarıyla gerilim daha da tırmandı. Olağanüstü toplantı yapan HDP Merkez Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama ile hükümetten yanlışın düzeltilmesini istedi. HDP’nin sert açıklamasında  ‘Meclis’i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur” ifadeleri dikkat çekti.

Görevden alınanlar arasında AK Parti’den seçilen üç, MHP’den seçilen bir belediye başkanı var. Kayyım atanan isimler bulundukları il ve ilçelerde görev yapan vali yardımcısı ve kaymakamlardan oluştu. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada söz konusu belediye başkanlarının 2’sinin il, 24’ünün ilçe, 2’sinin belde belediye başkanı olduğu ve 12’sinin halen tutuklu olduğu vurgulandı. Açıklamada “Belediyeler, vatandaşımızın kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir.” ifadeleri yer aldı. Kayyım atanan belediyeler arasında Hakkari, Batman, Sur ve Diyadin, Silopi, Cizre belediyeleri yer alıyor. İki gün önce konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 belediyeye kayyım atanacağı sinyalini vermişti.

 

HAKKARİ BELEDİYE BAŞKANI BİNAYA ALINMADI OLAYLAR ÇIKTI

Hakkari’de belediyeye kayyım atanmasının ardından, belediye önünde toplananlara, polis müdahale etti. 4 kişi gözaltına alındı. Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ile Nurullah Çiftçi’nin, yapılan ‘öz yönetim’ açıklaması’na katılmaları nedeniyle geçen yıl Ağustos ayında tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclis üyelerinin seçtiği Eş Belediye Başkanları Fatma Yıldız ve Şaban Alkan, polisin belediyeye Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim’in kayyım atandığını haber vermesi üzerine Bulvar Caddesi’ndeki binaya geldi. Ancak içeriye alınmadı. Belediye binasına bu sırada büyük bir türk bayrağının asıldığı görüldü.

HAKKARİ BELEDİYE BAŞKANI YILDIZ: HALKIN İRADESİNE DARBE

Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’nin öz yönetim açıklamalarına katıldıkları gerekçesi ile tutuklanmalarından sonra yerlerine gelen eş Başkan Fatma Yıldız yapılanın halkın iradesine darbe olduğunu söyledi. Yıldız, “Sabah arkadaşlarımızın bizi aramasından sonra belediyeye geldim. Belediyeye bir vali yardımcısı atamışlar. Bize şunu söylüyorlar ‘Milletvekili de olsanız belediye başkanı da olsanız biz tanımıyoruz’ diyorlar. Bu halkın iradesini tanımıyorlar. Bu iradeye yapılmış bir darbedir.”  dedi.

BATMAN’DA GERGİNLİK

Batman’da da benzer olaylar yaşandı. Batman İl Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra belediye önünde toplanan ve içeri girmek isteyen bir gruba polis müdahale etti. Çıkan arbede sırasında çekim yapanlar da darp edilerek engellenmeye çalışıldı.

kayyim batman

HDP’DEN KAYYIM ATAMALARINA ÇOK SERT TEPKİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Merkez Yürütme Kurulu tarafından bu sabah gerçekleşen kayyım atamalarına ilişkin yapılan açıklamada “15 Temmuz’da Meclis’i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur” ifadelerine yer verildi.

1980’İ HATIRLATAN KAYYUM DARBESİ

HDP’nin yazılı açıklamasında kayyım ataması protesto edilerek şu görüşlere yer verildi:

“Kurban Bayramı’nın arife sabahında, siyasi iktidar 28 belediyeye baskın yaparak ‘yönetime el koyduk’ ifadeleriyle, 36 yıl önceki 12 Eylül 1980 darbesini de hatırlatan tarzda bir kayyum darbesi gerçekleştirmiştir. 15 Temmuz’da Meclis’i, yani halkın seçilmiş iradesini bombalayan zihniyetle, seçilmiş belediyelere ‘yönetime el koyduk’ naraları ile giren ve halkın iradesini gasp eden zihniyet arasında fark yoktur.

AKP İKTİDARI VE ERDOĞAN’IN YAPTIĞI  İNSAN HAKLARI VE EVRENSEL HUKUKA AYKIRI

Bir kez daha belirtiyoruz ki, AKP iktidarı ve Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen ‘belediyelere kayyum’ düzenlemesi, Anayasa’nın birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

Seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan, halkın iradesini tanımayan bu hukuksuz düzenleme bizler için yok hükmündedir.

KÜRT BELDELERİNDE YÜZDE 65-95 OY ALAN BELEDİYELER HEDEF

Kayyum darbesi ile esas itibariyle Kürt kentlerinde yüzde 65-95 arasındaki oy oranlarıyla seçilmiş belediyeler, yerel yönetimler hedef seçilmiştir. Bu hukuksuz ve keyfi tutum, Kürt kentlerinde mevcut sorunların derinleşmesine, Kürt sorununun iyice çözümsüz hale gelmesine yol açacaktır. Halk seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkacaktır. Halk, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyecek, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyecektir. İktidar, 15 Temmuz’u fırsat bilerek attığı bu vahim adımdan bir an önce vazgeçmelidir.”

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA İNTERNET KESİNTİSİ

28 belediyeye kayyım atanmasından sonra internette bölgesel karartma ve kesinti yapıldığı iddia edildi.  DHA’nın haberine göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki birçok ilde bugün sabah saatlerinden itibaren internet erişiminin sağlanamadığı bildirildi. Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Van, Hakkari, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Erzurum’da sabah saatlerinden itibaren internet erişimi kesildi. Birçok merkezde sabit hatlar ve 3G internet erişiminin sağlanamadı. İnternet erişimi, saat 12.00 sıralarından itibaren normale döndü.

28 belediyeye kayyım atanmasını sabahın erken saatlerinden hükümete yakın gazeteler duyurdu. Sabah ve Akşam gibi gazeteler şu listeyi yayınladı.

KAYYUM ATANAN BELEDİYELER VE KAYYIM ATANAN İSİMLER ŞÖYLE:

Batman İl Belediyesi, Hakkari İl Belediyesi, Adana-Pozantı İlçe Belediyesi, Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri İlçe Belediyesi, Batman-Gercüş İlçe Belediyesi, Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi, Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi, Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi, Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi, Konya-Ilgın İlçe Belediyesi, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi, Mardin-Derik İlçe Belediyesi, Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi, Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi, Muş-Bulanık İlçe Belediyesi, Siirt -Eruh İlçe Belediyesi, Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi, Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi, Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi, Van-Edremit İlçe Belediyesi, Van-Erciş İlçe Belediyesi, Van-İpekyolu İlçe Belediyesi, Van-Özalp İlçe Belediyesi, Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi, Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi.

1 – Batman İl Belediyesi Ertuğrul Şeref Aksoy (Vali Yardımcısı)
2 – Hakkari İl Belediyesi Cüneyt Epçim (Vali Yardımcısı)
3 – Adana-Pozantı İlçe Belediyesi Mahmut Sami Baysal
4 – Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi Mekan Çeviren (Kaymakam)
5 – Batman-Beşiri İlçe Belediyesi Mustafa Maslak (Kaymakam)
6 – Batman-Gercüş İlçe Belediyesi Ünal Koç (Kaymakam)
7 – Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi Murat Kütük (Kaymakam)
8 – Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi Bilal Özkan (Vali Yardımcısı)
9 – Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi Şenol Polat
10 – Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi Bülent Ay (Kaymakam)
11 – Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi Musa Varıcı
12 – Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi İbrahim Civalek (Kaymakam)
13 – Konya-Ilgın İlçe Belediyesi Mehmet Karahan
14 – Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi Mehmet Yaşar Yeşiltaş (Kaymakam)
15 – Mardin-Derik İlçe Belediyesi Muhammed Fatih Safitürk (Kaymakam)
16 – Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi Halit Benek (Kaymakam)
17 – Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi Ergün Baysal (Kaymakam)
18 – Muş-Bulanık İlçe Belediyesi Ömer Şahin (Kaymakam)
19 – Siirt -Eruh İlçe Belediyesi Murtaza Dayanç (Kaymakam)
20 – Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi Tarık Açıkgöz (Vali Yardımcısı)
21 – Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi Ahmet Adanur (Kaymakam)
22 – Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi Savaş Konak (Kaymakam)
23 – Van-Edremit İlçe Belediyesi İbrahim Özkan (Vali Yardımcısı)
24 – Van-Erciş İlçe Belediyesi Mehmet Şirin Yaşar (Kaymakam)
25 – Van-İpekyolu İlçe Belediyesi Önder Can (Vali Yardımcısı)
26 – Van-Özalp İlçe Belediyesi Serdar Karal (Kaymakam)
27 – Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi Mustafa Maslak (Kaymakam)
28 – Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi Bilgehan Karanfil (Vali Yardımcısı)

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin