23 Haziran’da seçim olacak mı?

HABER YORUM | İLKER DOĞAN

Kamuoyunun, Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’na teveccühü, kazandığı seçimlerin ‘iptal’ edilmesinden sonra daha da arttı. Kazanma ihtimali 31 Mart’tan çok daha yüksek. Peki Erdoğan buna müsaade edecek mi? Görünen o ki 23 Haziran seçimleri ‘iptal’ yoluna doğru gidiyor. Bundan sonra İstanbul, rejimin uygun gördüğü göstermelik ‘kayyımlar’ eliyle Erdoğan tarafından yönetilebilir. Muhalefet de bugüne kadar olduğu gibi bir iki bağırıp çağırdıktan sonra süklüm püklüm yerine oturacak!

Türkiye’nin en büyük sorunu ekonomi, eğitim ya da sağlık değil; muhalefet eksikliği. Bu gerçek özellikle son 5 yılda belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Kendine ait bir söylem geliştiremeyen, bugüne kadar AKP’nin belirlediği gündemin arkasından koşan ve papağan gibi rejimin söylemlerini tekrarlayan muhalefet, 17 yıldır AKP’nin kanunsuzluklarını meşrulaştırmaktan başka hiç bir işe yaramadı. Görünürde Meclis’te vardılar ve TBMM çalışıyordu. Ancak varlıkları, rejimin varlığını meşrulaştırdı; o kadar!

AKP İSTEDİĞİ HER KANUNU ÇIKARDI

Başında Erdoğan’ın bulunduğu rejim, istediği her kanunu çıkardı, her yasa değişikliğini yaptı. Yetinmedi rejimi bile değiştirdi ve parlamenter sistem tarihe karıştı. Türkiye artık ‘tek adam’ tarafından yönetiliyor. Her şeye o karar veriyor. Her şey onun iki dudağı arasından çıkacak sözlere bağlı. Öyle ki kaybedilmiş bir seçimi bile ‘iptal’ ettirdi. Muhalefet tıpkı bundan önce olduğu gibi bu skandal kararı da sineye çekti!

4 OYDAN BİRİ SORUNLU!

İstanbul seçimleri AA’nın ‘karartma operasyonuyla’ başladı. Ardından YSK devreye girdi. Günlerce mazbata verilmedi. Tekrar tekrar yapılan sayımlar sonrasında Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı açıklandı. 14 bine yakın farkla. Ancak AKP’nin itirazlarının sonu gelmedi. Ve nihayet YSK çok tartışmalı bir kararla sadece büyükşehir seçimlerini ‘iptal’ etti. YSK’ya göre aynı zarfta kullanılan 4 oydan üçünde sorun yokken, sadece büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan oylarda sorun vardı! Yeni seçim tarihi olarak da 23 Haziran’ı belirledi. İmamoğlu’nun mazbatası elinden alındı, İstanbul’a kayyım atandı.

EKREM İMAMOĞLU ‘MAĞDUR’ EDİLDİ

Ekrem İmamoğlu mazbatayı günler sonra almıştı. Ancak hiç boş durmadı. Sürekli halkın arasındaydı. Başkan olduktan sonra bile çarşı pazar dolaştı. ‘İptal’ kararını öngörmüş olmalıydı. Seçimlerin yenileneceğinin açıklanmasının ardından vatandaşlarla birebir temaslarını da artırdı. İlk seçime göre çok daha avantajlı. Zira artık kamuoyunda tanınırlığı ciddi oranda arttı. İkinci olarak ‘kazanabileceğini’ gösterdi. Ayrıca kazandığı seçim rejim tarafından iptal edildi; artık ‘mağdur’. Ve başkanlık koltuğunda oturduğu kısa dönemde suya yüzde 40 indirim ve öğrenci akbillerini 40 liraya düşürme taahhüdünü yerine getirmek için çalıştı. Bugün su ve öğrenci akbillerinde yapılan indirimin mimarı İmamoğlu.

BİNALİ YILDIRIM: OYLARIMIZ ECCÜK EKSİK KALDI!

Yalanı savunmak zordur; işte bu yüzden iktidar kanadı ‘iptal’ kararının gerekçesini bir türlü açıklayamadı. AKP tabanında bile İmamoğlu’nun mağdur edildiğine inanan küçük de olsa bir kitle var. Başta Erdoğan olmak üzere rejimin temsilcileri, oyların çalındığını söylüyor. Ancak bunun nasıl ve kimler tarafından yapıldığını açıklayamıyorlar. YSK’nın kararında ise böyle bir ibare yok. YSK, ‘sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük’ gerekçesiyle iptal kararı aldığını açıkladı. Daha geçtiğimiz hafta Binali Yıldırım, aldığı oyların İmamoğlu’ndan ‘eccük eksik kaldığını’ bizzat kendisi açıkladı. Dolayısıyla hırsızlık yoktu!

EKONOMİ TEPE TAKLAK OLDU, AKP ZORDA

AKP’nin 31 Mart seçimlerinde hezimete uğramasının en büyük sebebi ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizdi. Ekonomik anlamda 31 Mart’tan bugüne bir iyileşme olmadığı gibi aksine daha da kötüye gidiyor ülke. O gün dolar kuru 5,35 seviyelerindeydi bugün iktidarın baskılamasına rağmen 6 lira barajını aştı. Seçime kadar daha da artacağı iddia ediliyor. İşsizlik oranı son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak yüzde 14,7’ye çıktı. Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. Geniş tanımlı işsizlik hesaplamasına göre ise sayı 7 milyona yakın.

İKTİDAR YİNE ‘KORKUTARAK’ KAZANMAK İSTİYOR

İktidarın şahin kanadı -ki neredeyse tamamı öyle- yine insanları korkutmaya başladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha bir kaç gün önce, İstanbul ve Ankara’nın ciddi bir tehdit altında olduğunu savundu. İstanbul’un kaybedilmesi halinde ‘terörün hortlayacağı’ yönünde aslı astarı olmayan açıklamalar diğer iktidar temsilcileri tarafından da dillendiriliyor bugünlerde. 31 Mart öncesinde de benzer açıklamalar defalarca yapılmış, su faturalarının ‘PKK’lı teröristler tarafından getirileceği’ dillendirilmişti!

23 HAZİRAN’DA SEÇİM YENİLENECEK Mİ?

Öncelikle şunu bir yere not edelim: Erdoğan’ın uzun vadede yerel seçimleri iptal ederek, belediye başkanlarını ‘atama’ yoluyla görevlendirmeyi düşündüğü yansımıştı medyaya. Bu konuda çalışma bile yapılması talimatını vermiş kurmaylarına… Zira AKP artık yeni politikalar geliştiremiyor, parti kan kaybediyor. İkinci olarak, yukarıdaki tablo ve eldeki veriler AKP’nin 23 Haziran’da kazanma şansının çok düşük olduğunu gösteriyor. Peki kaybetme ihtimali yüksek bir seçime girer mi? Ya da şöyle soralım; çıkarılacak ‘kontrollü’ bir kaos sonrası, “Gördüğüm lüzum üzerine 23 Haziran’daki seçimi iptal ediyorum.” dese kim ne diyebilir?! Hiç kimse… Ve Erdoğan, ‘atama’ yoluyla büyükşehir yönetimi işine İstanbul’la başlamış olur… Muhalefet ne yapar dersiniz; bir iki bağırır, çağırır. Ondan sonra süklüm püklüm oturur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin