2020’den Türk futbolu da çok çekti!

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Avrupa kupalarında Türk ekipleri tarihe geçecek bir başarısızlığa imza attı. 5 takımla yola çıktığımız Avrupa yolunda, 3 ekibimiz eleme turlarında döküldü. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gruplarına doğrudan katılan Başakşehir ve Sivasspor gruptan çıkma başarısı gösteremeyince, 15 yıl aradan sonra Türk ekipleri baharı görmeden Avrupa’ya veda etti. Facia bununla da sınırlı değil. Hem Süper Lig şampiyonu hem de Türkiye Kupası sahibi takımlar turnuvalara katılmak için ön eleme oynayacaklar.

SÜPER LİG ŞAMPİYONU ÖN ELEMEYE MAHKUM

Yıllardır korktuğumuz durum başımıza geldi. Kulüplerimiz UEFA Avrupa Ligi’ni hafife alınca, önümüzdeki yıllarda Avrupa bileti alacak ekiplerin yolu zora girdi. UEFA ülkeler sıralamasında 13. basamağa gerileyen Türkiye’nin şampiyonu artık doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına kalamayacak. Devler Ligi’ne şampiyonumuzun doğrudan katılması için ilk 10’da kalmamız gerekiyordu. Türkiye son 5 yıl puanına göre, 11. sıradaydı. Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ekip, bir sonraki yıl otomatik olarak turnuvaya katıldığı için Süper Lig şampiyonu adını doğrudan gruplara yazdırabiliyordu.

Başakşehir ve Sivasspor’unda elenmesiyle Avrupa defterini 30,1 puanla tamamlayıp, ülke puan klasmanında 13. sıraya demir atmış olduk. Türkiye’nin bir basamak üstünde 31,7 puanlı Ukrayna yer alırken, 11. sırada ise 32,125 puanla İskoçya var. Klasmanda 10. sıradaki Avusturya’nın 35,825 puanı bulunuyor. Türkiye’yi geride bırakan Ukrayna, İskoçya ve Avusturya’dan ekipler Avrupa kupalarında yoluna devam ediyor. Alacakları puanlarla fark daha da açılacak.

18 MAÇTA SADECE 5 GALİBİYET

2020 yılı pandemi sebebiyle bütün dünyada kabus gibiydi. Türkiye futbolu için ise tam bir hezimet yılı. A Milli Takım 2020’de oynadığı 9 karşılaşmadan sadece birinde sahadan galip ayrıldı. 5 ekiple başladığımız Avrupa kupaları yürüyüşünde 18 maçta sadece 5 galibiyet alabildik. Alanyaspor, Galatasaray ve Beşiktaş eleme turlarında Avrupa defterini kapattı. Aldığımız 5 galibiyetten ikisi Galatasaray sayesinde ancak Avrupa fatihi unvanlı ekibimiz, eleme turlarını geçip UEFA Avrupa Ligi biletini alamadı. Başakşehir ve Sivasspor oynadığı 12 grup maçından sadece 3 galibiyetle çıkabildi. Sivasspor grubun en zayıf halkası Karabağ’ı iki maçta da yenerken, Başakşehir Devler Ligi’nde sadece Manchester United’a üstün gelmeyi başardı. Başakşehir 5, Sivasspor ise 4 yenilgiyle grup maçlarını tamamladı.

Bu beş takım da 2021’i göremeden Avrupa’ya veda edince 15 yıl sonra bir ilk gerçekleşti. Türk futbolu bu durumu son olarak 2005-06 sezonunda yaşamıştı. Söz konusu dönemde Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde, Beşiktaş ise UEFA Kupası’nda grubundan çıkamadı. Trabzonspor ve Galatasaray ise eleme turlarında güçsüz rakiplerine elenmişti. Galatasaray, Norveç ekibi Tromsö’ye, Trabzonspor ise Kıbrıs Rum ekibi Anorthosis Ammohostu’a elenmişti Ankaraspor ise Intertoto Kupası’nda Avrupa’ya veda etmişti.

ELEME TURLARINDA YILLARDIR HAVLU ATIYORUZ

Eleme turuysa eleme turu ne olacak, oynar geçeriz diyorsanız, ciddi şekilde yanılıyorsunuz. Zira, Türk ekiplerinin ön eleme turları karnesi zayıflarla dolu. 2007’de UEFA başkanlığına seçilen Fransız Michel Platini’nin en büyük vaatlerinden biri olan, Şampiyonlar Ligi’ni doğu ülkelerine açma projesi Türk ekiplerinin kabusu olmuştu. 2009-10 sezonu başında dönemin başkanı Michel Platini tarafından getirilen şampiyonlar yolu ve lig yolu statüsü sonrasında hiçbir Türk takımı elemeleri geçemedi. En son 2008-09 sezonunda Fenerbahçe elemeleri geçip gruplara kalmıştı.

Ön eleme turunu geçip adını Şampiyonlar Ligi gruplarına yazdıran son ekibimiz olan Fenerbahçe, 2008-09 sezonunda MTK Budapeşte ve Partizan engellerini aşmıştı. Bir diğer ekibimiz Galatasaray ise 3. ön eleme turunda Steaua Bükreş engeline takılınca Devler Ligi’ne iki takımla katılma şansını kullanamamıştık. Beşiktaş’ın bu sezon PAOK’a elenmesiyle 12 sezon üst üste ekiplerimiz Devler Ligi yolunda ön eleme engelini aşamamış oldu.

KULÜPLER İÇİN CİDDİ GELİR KAYBI

Şampiyonlar Ligi bileti Süper Lig şampiyonu için zorlu engellerle dolu olacak. Sadece Devler Ligi değil, UEFA Avrupa Ligi de artık çok uzak. UEFA’nın 2021-22 sezonundan itibaren hayata geçireceği Avrupa Konferans Ligi, Avrupa Ligi biletimizi de elimizden alacak. Sadece Türkiye Kupası’nı kazanan ekip UEFA Avrupa Ligi’nde yer alacak. Ligi 3. ve 4. sırada bitiren ekipler ise ön eleme oynayıp Avrupa Konferans Ligi gruplarına kalacak. 2022 yılı itibariyle tüm ekiplerimiz Avrupa kupaları gruplarına kalmak için ön eleme oynayacak.

Avrupa kupaları sadece prestij değil, ciddi bir gelir kaynağı aynı zamanda. Şimdi bu gelirden mahrum kalacak ekiplerimizi çok daha zor günler bekliyor. Avrupa ile aramızdaki kalitede makas daha da açılacak. Ne diyelim, kendi düşen ağlamaz. Zira son 3 yıldır dibe vuracağımız çok belliydi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin