20 aydır tutuklu olan Zaman Gazetesi eski imtiyaz sahibi Alaattin Kaya, 4 aydır tecritte

15 Temmuz sonrası hukuksuzca gözaltına alınan kapatılan Zaman gazetesinin eski imtiyaz sahibi Alaattin Kaya yaklaşık 20 aydır tutuklu. 2 Eylül 2016 tutuklanan 68 yaşındaki Kaya son 4 aydır da tek kişilik hücrede tecrit halinde tutuluyor.

Alaattin Kaya cezaevinde bu hukuksuzluğa maruz kalırken eşi Zeynep Kaya, çocukları Cüneyt Kaya ve Zübeyir Kaya, gelini Fatma Betül Kaya’da cezaevindeler.

Alaattin Kaya, Ankara’da devam eden sözde F… çatı davasında yargılanıyor. 8 Şubat 2018’de görülen davada Kaya, cezaevinde tek kişilik bir hücrede tutulduğunu söyledi. Kaya, tedbir adı altında kendisine tecrit uygulandığını belirtti.

Kaya, “50 yıllık bir gazeteci ve 68 yaşında bir insan olarak kendimi aşağılanmış ve hor görülmüş olarak görüyorum.” dedi. Kaya, korku içinde yaşadığını, sağlık durumunun cezaevinde kalmaya müsait olmadığını aktardı. Tahliye ve beraat talebinde bulunan Alaeddin Kaya, “Kaçmayı hiç düşünmedim. Ben aklanmak istiyorum. Burada bulunuş sebebim bu. Yoksa hakkımdaki söylentiler torunlarıma kadar gidecekti. Ben aklanmak için buradayım.” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin