2 gün önce ‘zırt pırt seçim mi olur’ diyen Binali Yıldırım: Meydanlar ısınacak, başkanlık gelmezse ülke bölünür

FOTOĞRAF : AFP

Başbakan Binali Yıldırım, AKP’lilerin yaptığı “Başkanlık istiyoruz” sloganları için, “Merak etmeyin meydanlar ısınacak” diye karşılık verdi. Daha iki gün önce katıldığı bir televizyon programında erken seçim iddialarına, “Ne için erken seçim? Seçim oyuncak değil ki. Bir seçim demek, bir yılın kaybı demektir. Zırt, pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizle mi uğraşacak?”cevabını vermişti. Yıldırım’ın Erdoğan’ın 29 Ekim resepsiyonundan başkanlık konuşması yapması  sonrasında fikrini değiştirdiğini gösterdi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi’ndeki konuşmasında Yıldırım, “Başkanlık gelmezse ülkenin bölünme riski var. Başkanlık üniter yapı ile olacak” ifadelerini kullandı.

Gündemlerinde anayasa değişikliğinin bulunduğunu söyleyen Yıldırım, sözü başkanlık ve seçimlere getirip şunları söyledi: “Türkiye’de bir anayasa değişikliği gündemi var. Fırsat buldukça vesayetçiler, darbeciler harekete geçiyor. Millet iradesiyle seçilmiş hükümetleri alaşağı etmeye çalışıyor. En son 1980 darbesiyle yapılan bu darbe anayasası Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzakta. Bunu bütün siyasi partiler söylüyor. Türkiye’nin gelişen demokrasisine uygun, halkın iradesinin tam yansıdığı, kuvvetler ayrılığının eksiksiz çalıştığı ve bütün vatandaşları kapsayan bir anayasaya ihtiyaç var. Bunu seçimler öncesi bütün partiler söz vermesine rağmen, seçim bittikten sonra bunlar unutuluyor ve diğer seçime kadar işi unutuyorlar. Başkanlık gelmezse ülkenin bölünme riski var. Başkanlık üniter yapı ile olacak.”
Yıldırım CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu  suçladı
Kılıçdaroğlu’nu Yenikapı ruhuna sahip çıkmamakla itham eden Yıldırım, CHP Lideri’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik, Beyfendi Marmaris’te tatildeyken Meclis topa tutuluyordu.’ üstüne aldı. Yıldırım, “Yenikapı ruhuna gözümüz gibi sahip çıkacağız dedik. Sözümüzün arkasındayız. Ama ana muhalefet partisi bu ruhu ortadan kaldırmak istiyor. Önceki gün ana muhalefet partisi genel başkanının son derece çirkin açıklaması oldu: ‘Beyfendi Marmaris’te tatildeyken Meclis topa tutuluyordu.’ Bu son derece haksız ve yakışıksız bir açıklamadır. 15 Temmuz gecesi Türkiye büyük bir tehlike atlattı. Bu haksız, yakışıksız ithamı yapan ana muhalefet partisi genel başkanının en azından bir özür borcu var. Özür dilemelidir.Cumhurbaşkanımızın o gece nerede olduğunu cümle alem biliyor. Darbecilerin Cumhurbaşkanımızı almaya gittiklerini bütün Türkiye biliyor.” dedi.

 

1 YORUM

  1. Darbeciler onu almaya gitti de . O nerdeydi. Asıl soru bu. Askerler gittiğinde 1 saat önce oradan ayrılmış. Saat 17.00 ile 00.30 arasında o kadar saat nerdeydi. 00.30 da istanbul havaalanındaydı ve facetime dan görüştüğünde saat yarımdı. Istanbul marmaris arası en fazla 1 saat. Bu arada nerdeydi? K.Kılıçdaroğlu doğru soruyu detaylandırmadan sormuş.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin