18 milyon öğrenci 18 ay sonra virüsün gölgesinde yüz yüze eğitime başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılının mart ayında kapanan okullarda ders zili bugün yeniden çaldı. 18 milyon öğrenci 50 kişilik kalabalık sınıflarda yerini alırken okullarda yeterli koronavirüs tedbirleri alınmadığı için hem veliler hem de çocuklar sağlığı için endişeleniyor.

Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır kapalı olan okulların tüm kademelerinde ders zili bugün çaldı. Okulların 16 Mart 2020’de kapatılmasıyla birkaç kez açılma denemeleri yapılmış ancak girişimler vakaların artması üzerine rafa kaldırılmıştı.

2021-2022 eğitim-öğretim yılında ise bugünden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılacak. Her kademeden 18 milyon öğrenci ile 1 milyonun üzerinde öğretmen 40 dakikayı aşmayan derslerde birlikte olacak.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacak.

ÖĞRETMENLERİN 3’TE 1 AŞISIZ

Öğrenci Veli Derneği’nden yapılan açıklamada, “Sınıflar seyreltilmeden fiziksel mesafenin sağlanamayacağı; fiziksel mesafe sağlanmadan ise bulaş riskinin önlenemeyeceği çok açık. Bunu yapmanın tek koşulu sınıfları seyreltmektir. Sınıfları seyreltmek de ancak ek derslik ve ek öğretmen ataması ile mümkündür” denildi.

Öğretmenlerin iki doz aşılanma oranı yüzde 72.57. Öğrencilerin çoğu aşısız. Temizlik personeli sorunu yıllardır devam eden okullarda, hijyenin nasıl sağlanacağı da belli değil.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin