15 Temmuz’un işkence merkezleri: ‘Bir üsteğmen, vücudundaki kurşun yaraları ile 10 gün ölüme terk edildi’

Gazeteci Ahmet Nesin, YouTube kanalında 15 Temmuz Darbe gecesiyle ilgili ayrıntıları konuşmaya devam ediyor.

Ahmet Nesin’in, Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş ve Yüzbaşı Ümit Berber ile birlikte yaptığı yeni programda, 15 Temmuz sonrası işkence merkezleri ve burada yaşananlar gündeme getirildi. Programda o günlerde yapılan işkenceler deşifre edildi.

Bunlardan birini anlatan Yüzbaşı Ümit Berber, “Baş, yüz ve vücudunun büyük bir kısmı yanan Mehmetçiğin o pis ortamda çıplak vaziyette bekletilip hastaneye götürülmediğine şahit oldum. En acılarından biri de vücudundaki kurşun yaralarıyla 10 gün ölmesi beklenen bir üsteğmendi. Hem kendisi kadın polislerle hem de ona yardım eden ve ihtiyacını soranlar diğer polisler tarafından dövülüyordu. Kıpırdamadan yatıyor, tuvalete tekerlekli sandalye ile götürülüyordu. Yaralı askerler vardı, hiçbir şekilde müdahale edilmiyordu. Ellerinden voleybol direklerine kelepçelenmişlerdi. Kurşun yarası olan yerlere ayakkabı ile basıp ‘sen daha gebermedin mi? ‘ bağırıyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Programda Ahmet Nesin her darbe sonrası işkencenin mutlaka olduğunu söyledi. Genelde işkencenin sol görüşlüler üzerinden gerçekleştirildiğini ama 15 Temmuz’dan durumun farklı olduğunu belirten Nesin, “Erdoğan’ı sevmeyen herkes işkence gördü. Bu işkencelerin fotoğrafları var ama yayımlamam mümkün değil. En azında insan olarak mümkün değil. Basın olarak da mümkün değil. Bu fotoğraflar yurtdışına çıkan kişiler tarafından iltica merkezlerine ve Birleşmiş Milletlere verildi. Ayrıca 15 Temmuz sonrası yapılan işkenceler devlet ajansı tarafından yayımlandı.” dedi.

Kurmay Albay Hüseyin Demirtaş ise 15 Temmuz’da Deniz Kuvvetleri’nden yapılan işkencelerin kabul edildiğini belirterek, “Ali Türkşen orada işkence yaptığı, domuz bağı uyguladığını kabul etti. Orada işkence tek bir kişiye değil, birçok kişiye yapıldı. Başlarında bir kamu görevlisi olan ve bir amiral olan Turan Ecevit vardı. Ali Türkşen, Genelkurmay tarafından birliklere girmesi yasaklanan bir isim. Ama o gece işkence yaptı. Bu kişi ben işkence yaptım diyor. TSK personeline işken yapmış. Deniz Kuvvetleri ise bunu kabul etmiyor. Esas vahim olan kolluk personelinin, sulh ceza hakimlerinin, kavuşturma ve soruşturmada bulunanların bu cinayetleri örtbas etmesi ve ortak olması. İşkence suçu şahsa karşı değil, insanlığa karşı işlenen bir suçtur.” dedi.

İşte programda konuşulanların tamamı;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin