15 Temmuz’dan sonra gasp edilen binayı önce TÜGVA istedi sonra ÖNDER’e peşkeş çekildi

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde 15 Temmuz’dan sonra cemaatle irtibatlı olduğu gerekçesiyle İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’na ait 65 kişilik yurt binasının AKP’nin arka bahçesi olan ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne peşkeş çekildiği ortaya çıktı.

15 Temmuz’dan sonra kapatılan ve malları gasp edilen İpek Kültür ve Eğitim Vakfı’na ait binanın 2016 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu’nda yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) da talep etmesi ve kısa bir süre sonra bu talebinden vazgeçmesi ise dikkat çekti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) Binevler Mahallesi’ndeki bir taşınmazın geçmişini, mülkiyet ve kullanım bilgisini sordu. CİMER’den Kalkan’a gelen cevapta arazinin geçmişten bugüne kullanım süreci dikkat çekti. Buna göre araziye ilişkin süreç şöyle gerçekleşti: “Söz konusu taşınmaz İpek Kültür ve Eğitim Vakfı adına kayıtlıyken 24 Temmuz 2016 tarihinde OHAL kapsamında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

TÜGVA VAZGEÇTİ

TÜGVA, 22 Eylül 2016 tarihinde taşınmazın kendi vakıflarına tahsis edilmesini istedi. Vakıf, bu talebinden 24 Kasım 2016 tarihinde vazgeçti. Söz konusu taşınmaz ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne tahsis edildi.

Ayrıca Kalkan’a gelen cevapta söz konusu derneğin taşınmazı yurt olarak kullandığı belirtildi. Taşınmazla ilgili derneğin üst kullanım hakkı olduğu vurgulanan cevapta “İrtifak hakkı olduğundan kira ödenmemektedir. Taşınmaz için satış yapılmamıştır” denildi.

AKP’nin arka bahçesi olan derneğinin çöktüğü yurt binasını ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’ne ait internet sitesinde yer alması dikkat çekti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin