1,5 aydır kayıp olan Bahtiyar Fırat, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ortaya çıktı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 14 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan Bahtiyar Fırat’ın İstanbul Emniyeti’nde olduğunu söyledi.

Hakkari’nin Yüksekova’ ilçesinde servisçilik yapan Bahtiyar Fırat (33), İran’ın başkenti Tahran’a gitmek üzereyken 14 Ekim’de İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı, yaklaşık iki saat sonra da serbest bırakıldı.

Serbest bırakılınca eşi Esra Fırat’ı telefonla arayan Bahtiyar Fırat, havalimanından ticari taksiyle ayrıldığını, fakat dört araç tarafından izlendiğini söylemiş, haber alınmaması durumunda savcılığa başvurulmasını istemişti.

Gazete Duvar’ın haberine göre, o günden beri haber alınamayan Fırat ile eşi Esra Fırat İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görüştü.

26 Kasım’da emniyet tarafından ailesi aranan Fırat’ın İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde olduğu ortaya çıktı. Emniyette Fırat’ı görmeye gittiklerini aktaran ailesi Fırat’ın işkence gördüğünü, kollarında ve yüzünde işkence izlerinin olduğunu iddia etti.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı bir paylaşımda “Bu nasıl ülke ya Rab.!? 45 gündür kaçırılmış Bahtiyar Fırat dün İstanbul Emniyet’te çıktı!!!” dedi.

Gergerlioğlu, ailenin kendisine başvurduğunu, konu hakkında İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdiğini ancak cevap alamadığını belirtti.

“Aile görüştü, psikolojik olarak çok yıpranmış, bileklerinde yara izleri varmış” diyen Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı da etiketleyerek, “Fuat Oktay dün reddetmişti!” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin