144 gündür kayıplarını arıyorlar: “Biz bir hukuk devletiyiz bu yaşadıklarımız neden?”

Ankara’nın Altındağ İlçesi’ne bağlı Çemlik Mahallesi’de bulunan bir evde kalan Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın 13 Şubat’ta, siyah transporterlarla kaçırıldı. Süreçte işaretler Emniyet ile devletin istihbarat kurumu MİT’i gösterirken yakınları 144 gündür haber alamadıklarını belirtiyor.

Kaçırılan 2 kişinin yakını Aycan Kaya ve Mikail Ugan, “Madem bir hukuk devletiyiz bu yaşadıklarımız neden?” diye sorarak devlet yetkililerinden bir an önce açıklama beklediklerini dile getirdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Ugan’ın ağabeyi Mikail Ugan ve Kaya’nın eşi Aycan Kaya, olayın ardından Çemlik Mahallesi’nde bir dizi araştırma yaptı. Ugan ve Kaya, elde ettikleri kanıt ve bulguları şöyle aktardı: “Özgür Kaya ve Yasin Ugan 13 Şubat tarihinde kaldıkları evde polislerce kafalarına siyah poşet geçirilip, arkadan ters kelepçelenerek kaçırıldılar. Kalabalık bir polis grubu mahalleye geliyor öğle saatlerine yakın mahallenin giriş, çıkışlarını tutuyorlar. Giriş çıkışlarda her kesten kimlik soruyorlar. Mahallelinin söylediğine göre hepsinin sırtında ‘TEM’ yazısı olan polis yelekleri ve ellerinde silah varmış. Saat 15-16 sıralarında gözaltına alınıyorlar. Beyaz bir minibüse bindirilerek götürülüyorlar. Ev sahibinin, ‘Siz bunları nereye götürüyorsunuz?’ diye sormasının ardından polisler kendisine bir dosya numarasını vererek, ‘buradan bakın’ diyorlar. Savcılığa suç duyurusu için müracaat ettiğimizde bu numarayı da verdik. Gerçekten öyle bir dosya vardı. Uydurma bir numara değil.”

Olay ardından görgü tanıklarından aldıkları bilgiler ışığında Ugan ve Kaya’nın ailesi birçok resmi kuruma başvuru yaptı. Ugan ve Kaya’nın yakınları Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili şube ve müdürlükleri iki gün boyunca telefonla arayarak, bilgi almak istedi ancak sonuçsuz kaldı.

Aile yakınları 16 Şubat günü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusun bulundu, aynı gün TBMM Kamu Denetçiliği Kurumu’na (obdusmanlık) da başvuru yaptı. Özgür Kaya ve Yasin Ugan’ın, Gülen cemaatiyle ilişkili olduğu gerekçesiyle haklarında açılan dosyada gizlilik kararı olduğu için, aile üyelerine, kayıp yakınları hakkında bilgi verilmedi.

EMNİYET: KAYIP BAŞVURUSU YOK

İnsan Hakları Derneği (İHD), Ankara Barosu Başkanlığı, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) de başvuru yapan aile üyelerine, sadece İHD Genel Merkezi tarafından yanıt geldi. Konuya dair 20 Şubat’ta, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne “bilgi talep başvurusu” yapan İHD’ye 20 Mart günü gelen cevapta, “(…) bahse konu şahıslar hakkında yapılan araştırma neticesinde KİHBİ, UYAP ve Ekip Proje sorgularından herhangi bir kayıp müracaatlarının olmadığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

AYM: TEDBİRİ GEREKTİREN ŞARTLAR OLUŞMADI

Kayıpların işkence altında olduğu ve yaşam haklarından endişe duyan aile üyeleri, Ugan ve Kaya için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) etkin soruşturma yapılması talebiyle tedbir kararı için 26 Şubat’ta başvuruda bulundu. 14 Mart’ta başvuruyu değerlendiren AYM, “Başvurucunun kaybolan ve yaşamını tehlike altında olduğu ideası ile ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan soruşturmanın devam ettiği anlaşıldığından tedbir talebinin kabulünü gerektiren şartların oluşmadığı” gerekçesiyle reddetti.

AİHM: TÜRKİYE YANITLARINI BEKLİYOR

Tüm hukuki girişimleri peş peşe yapan aileler 5 Mart tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan 2,3 ve 5 (yaşam hakkı, işkence yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı) ihlali gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bireysel başvuruda bulundu. 25 Mart’ta konuyu değerlendiren AİHM, Türkiye hükümetine kaçırılanlara dair bilgi almak için sorular gönderdi. 11 Nisan’da AİHM tarafından hükümete gönderilen sorulara hala yanıt verilmedi.

VALİLİK DE CEVAP BEKLİYOR

Kurumlardan yanıt alamayan aileler 5 Nisan’da, Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuru yaptı. Aynı gün ailelere Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından “yargı organlarında görülmekte olan dava” denilerek incelememe kararı tebliğ edildi.

Ailelerin, 21 Mayıs tarihinde Ankara Valiliği İnsan Hakları Kurumu’na yaptığı başvuruya bilgi verilmezken, Valiliğin, savcılık ve emniyetten olay hakkında bilgilendirme yazısı talep ettiği ailelerle paylaşıldı.

TİHEK: DAVA KONUSU BAŞVURULAR İŞLEME ALINMAZ

Aileler son olarak 17 Haziran da İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvuru da bulundu. Ailelerin başvurusuna 20 Haziran’da TİHEK tarafından şu yanıt verildi: “Yasama ve yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin işlemlerin başvurucunun konusu olamayacağı, dava konusu olmuş başvuruların işleme konulmayacağı yönetmelikte hükme bağlanmıştır. Bu hükümler çerçevesinde başvurunuz işleme konulmamıştır.”

‘EŞİM SUÇLUYSA YARGILASINLAR’

Eşi Özgür Kaya’nın polisler tarafından kaçırıldığını kaydeden Aycan Kaya, “Eşimin kaçırıldığı evin sahibini savcılığa götürdük ama savcı dinlemedi dahi. ‘Biz sonra sizi çağırırız’ dedi. Devlet hala kayıplara dair bir açıklama ya da bir bilgi vermiyorsa demek ki onların istediği ve onların bire bir yapmış olduğu bir şey var. Başka bir şey gelmiyor aklımıza” dedi.

Polisler tarafından kötü muameleye maruz kaldıklarını söyleyen Kaya, şunları söyledi: “Polislere kendimizi anlatmakta çok zorluk çektik. Bize inanmıyorlar. Kadına gitmiştir, yurt dışına gitmiştir gibi şeyler söylüyorlar. Çok zorlanıyorum. İnsanların sana bir aşağılıkmışsın gibi bakması zoruma gidiyor. Eşimin suçu varsa çıksın yargılansın. Ben bunu neden yaşıyorum. Madem biz bir hukuk devletiyiz. Cumhuriyetle yönetilen bir ülkeyiz. Böyle bir kaçırılma olayını sonlandırılmasını, eşimin ortaya çıkartılmasını istiyorum. Suçluysa da biz de bilelim. Yargılama sürecini takip edelim. Daha fazla bu belirsizlik içerisinde yaşamak istemiyorum.”

EŞİNİ ARARKEN AÇIĞA ALINDI

Kaya, OHAL sonrası öğretmenlik mesleğinden açığa alındığını, daha sonra işine döndüğünü ancak eşinden haber alamadığı bu süreçte, 23 Mayıs günü tekrardan açığa alındığını anlattı.

‘KARDEŞİM NEREDE?’

Ugan, ise şunları söyledi: “Başvuru yapmadık yer bırakmadık. Savcılık tarafından şimdiye kadar yapılmış herhangi bir şey yok. Ne mahalleli dinlenmiş, ne MOBESE kameraları incelenmiş. Devlet yetkilileri bizi çok dikkate almıyor. Başvurduğumuz kurumların çoğu incelenemez kararı veriyor. Devlet yetkililerinden en kısa sürede cevap bekliyoruz. Kardeşim nerede?”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin