Direniş sonuç verdi, ODTÜ’de ağaç kesimi durduruldu

Sabah 10.00 sıralarında başlayan ODTÜ'deki ağaç kesimi yapılan eylemler ve CHP'li vekillerin devreye girmesi sonucu durduruldu.

ODTÜ’de yurt yapımı için başlanan ağaç kesimi işlemi, öğrencilerin direnişi ve CHP’li vekillerin araya girmesi sonrası Rektör Mustafa Verşan Kök’ün talimatıyla durduruldu. Bu arada, Çankaya Belediyesi, yurt inşaatının ruhsatsız olduğunu açıklayarak, olaya ilişkin tutanak tuttu.

ODTÜ’de ‘Kavaklık’ olarak bilinen 40 dönümlük arazi 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredilmiş ve ardından söz konusu alana KYK yurdu yapılacağı açıklanmıştı. Söz konusu projeye tepki gösteren öğrenciler ise ‘nöbet’ eylemi başlattı. Nöbet’in 55 gününde, bugün sabah erken saatlerde polis ODTÜ’ye gelerek öğrencilerin etrafını sardı. Bölge ablukaya alındıktan sonra, öğrencilerin çadırların olduğu alandan çıkması istendi.

HOCALAR DA DESTEK İÇİN GELDİ

Öğrencilere desteğe gelen hocalar, rektörün istifasını isteyen sloganlar attı. Milletvekillerinin ise içeriye girmesine izin verilmedi. Öğrencilerin çadırları terk etmemesi üzerine saat 09.30 sıralarında polis, eylemcileri tartaklayarak dışarı çıkarttı.

ODTÜ’DE AĞAÇLAR KESİLMEYE BAŞLANDI

Öğrencilerin alandan çıkarılmasının ardından alana gelen görevliler hızlıca ağaç kesimine başladı. “ODTÜ’de KYK istemiyoruz” sloganlarıyla ağaçların kesildiği alanda toplananlara polis biber gazı ile müdahale etti. Öğrenciler yazılı açıklama yaparak, “Bu saldırıyı yapanlar ve yaptıranlar bilsinler ki direnişimiz bitmemiştir, bitmeyecektir!” dedi. Basın açıklamasının ardından öğrenciler ve hocaları, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları eşliğinde rektörlüğe doğru yürüyüşe geçti.

YURT İNŞAATININ RUHSATI YOK!

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilçe sınırları içerisindeki ODTÜ kampüsünde yapılmak istenen yurt inşaatının ruhsatının olmadığını belirtti.

CHP’Lİ TAŞCIER DUYURDU: AĞAÇ KESİMİ DURDURULDU

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştüğünü ve ağaç kesiminin durdurulduğunu açıkladı. Taşcıer, “İnşaatla ilgili belediyemiz tutanak tuttu. Hem Çankaya hem de büyükşehir belediyesiyle görüşüp oranın bir an önce mühürlenme işleminin takipçisi olacağız. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız var. Oraya gidip serbest bırakılmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

MANSUR YAVAŞ REKTÖRLE GÖRÜŞTÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da rektörle görüştüğünü açıkladı. Yavaş, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin