’11 Eylül saldırılarının mimarı’ denilen Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanacak

11 Eylül saldırılarının mimarı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed için saldırılardan yaklaşık 20 yıl sonra mahkeme tarihi belirlendi. Muhammed ve Guantanamo cezaevinde bulunan dört tutuklu 11 Ocak 2021’de askeri mahkeme önüne çıkarılacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bu beş kişi, ‘savaş suçu işlemek’, ‘terörizm’ ve 3 bine yakın cinayetle suçlanacak. Eğer suçlu bulunurlarsa, beşi de ölüm cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Bu gelişme ile 11 Eylül 2001’de, New York, Washington ve Pennsylvania’da gerçekleşen saldırılarla ilgili Guantanamo’da tutulanlar özelinde ilk kez yargı aşamasına geçilmiş olacak.

Suçu A’dan Z’ye üstlendiği iddia ediliyor

Halid Şeyh Muhammed 2003 yılında Pakistan’da yakalanmış ve Guantanamo’ya getirilmişti. 16 yıldır cezaevinde olan Muhammed’in yargı süreci ertelemelerle geçti.

2009 yılında Barack Obama yönetimi, Guantanamo’yu kapatarak davayı New York’a taşımak istemiş ancak Kongre’nin muhalefeti sebebiyle 2011’de geri adım atmıştı.

Saldırıların mimarı olmakla suçlanan Muhammed’in, ‘şehit olmak amacıyla’ suçlu olduğunu kabul etmek istediği belirtiliyordu. Pentagon’dan önceki yıllarda yapılan açıklamada, Halid Şeyh Muhammed’in 11 Eylül saldırılarından “A’dan Z’ye” sorumlu olduğunu kabul ettiği kaydedilmişti.

183 kez işkenceden geçirilmişti

Amerikalı savcılar, Şeyh Muhammed’in bazı başka saldırılarla da ilişkili olduğunu iddia ediyor. Bunlar arasında Endonezya’nın Bali kentinde 2002 yılında bir gece kulübünün bombalanması, 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ndeki bombalama gibi olayların yer aldığı öne sürülüyor.

Muhammed ve Guantanamo tutuklularının savunmasını üstlenen bir grup hukukçu, burada elde edilen ifadelerin veya itirafların, işkence altında alındıkları için, mahkemede kullanılamayacağını savunuyor.

Şeyh Muhammed, Küba’daki Guantanamo cezaevinde işkenceden geçirildiğini söylemişti. Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in belgeri de Muhammed’in boğulma etkisi oluşturan bir işkence türünden 183 kez geçirildiğini doğruluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin