1 günde 258 bin 651 kişiye seyahat izni verildi!

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile refakatçileri dahil toplam 258 bin 651 kişiye izin seyahat izni verildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’nın twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, bugün saat 17.30 itibarıyla 65 yaş ve üzeri yurttaşların, e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden, seyahat izin başvurularıyla refakatçiler dahil 258 bin 651 kişiye izin verildi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bilim Kurulu’nda görüşmüş olduk. 65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.” demişti.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIYOR?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, “seyahat izin belgesi” taleplerini, bugünden itibaren elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek. Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

ŞARTLAR NELER?

Genelgeye göre, düzenlenen “seyahat izin belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşların gidecekleri yerlerde de 22 Mart’ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına riayet etmeleri gerekecek.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR? 

Seyahat kısıtlaması olan kentlerde yaşayan vatandaşların seyahat izni alabilmesi için yine e-devlet üzerinden ya da Alo 199 üzerinden başvuru yapması gerekiyor. E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin, sisteme giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e-başvuru” kısmındaki “seyahat izin işlemleri” seçeneğinden form doldurması gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin