Uluslararası gazeteci örgütleri: Zaman yazar ve editörlerinin yargılamasında suçlama var, delil yok; politik davayı düşürün!

Zaman yazar ve editörlerinin yargılandığı davayı yakından takip eden uluslararası gazeteci örgütleri, “darbe girişimi’ne iştirak”, “örgüt üyeliği”, “örgüte yardım”a dair delil bulunmadığı gerekçesiyle “politik” davanın düşürülmesini istedi.

7-8 Haziran 2018’deki görülen davayı da takip eden Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Article 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) görüşlerini ve inceleme sonuçlarını açıkladı.

RSF’nin sitesinde yayınlanan yazıda, 11 gazateciden beşi hakkında ağırlaştırılmış müebbet, diğerlerinin de çeşitli hapis cezaları istendiği aktarıldı. “Savcının bu açıkça siyasi olan davada yeterli kanıt üretmemesi ışığında, tüm sanıkların beraatını ve halen tutuklu bulunan dört kişinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” dendi.

Yazıda gazetecilere yönelik tutarsız atıflarla iddianamenin yazıldığı aktarıldı. “İddianamede Lalezar İbrahimoğlu hakkındaki bir cümle ile atıfta bulunmuş ve başka bir kanıt sunulmamıştır. İddianamede Orhan Kemal Çengiz’e karşı hiçbir delil sunulmadı.” ifadesi kullanıldı.

Yazıda, savcının gazetecilerin Zaman gazetesiyle olan ilişkisinin suç olarak gösterdiği, hükümeti ve politikalarını eleştirdikleri makalelerini, sosyal medya yayınlarını ya da TV röportajlarını kanıt olarak listelediği özellikle vurgulandı. Delili olmayan ‘politik’ davanın düşürülmesi istendi.

Dava 5-6 Temmuz’a ertelenmişti

Yazdıkları yazılar ve twitlerden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 15 yıl hapse kadar cezalandırılması istenen Zaman Gazetesi’nin 11 eski yazar ve editörünün yargılandığı davanın karar duruşması 5-6 Temmuz 2018’e ertelenmişti. Son duruşmada mahkeme tahliye ve adli kontrolün kaldırılması yönündeki tüm talepleri reddetmişti.

Dava kapsamında Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan, Mümtazer Türköne, Mustafa Ünal, Şahin Alpay, Nuriye Akman, Lale Kemal, Orhan Kemal Cengiz, İhsan Dağı, İbrahim Karayeğen ve Mehmet Özdemir yargılanıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin