Fethullah Gülen’in avukatları seçim ayarlı suikast iddialarına cevap verdi

Seçimlere günler kala Hizmet Hareketi’ne yönelik ‘yeni darbe ve suikast’ iddialarına Fethullah Gülen’in avukatları, twitter hesaplarından cevap verdi. Avukatlar, “Hizmet Hareketi mensupları, ne yapılırsa yapılsın kötülüğe kötülükle karşılık vermeyecek, asla şiddete ve hukuk dışı yöntemlere yönelmeyecek.” dedi.

Avukatlar, Hizmet Hareketi mensuplarının şiddete karışmadığının en önemli delilini ise 5 yıla yakındır devam eden hukuk dışı operasyonlara ve insan hakları ihlallerine karşın tek bir olumsuz karşılık verilmemesini gösterdi .

Avukatlar, bu süreçte 200 binin üzerinde soruşturmanın açıldığını ve 50 binin üzerinde insanın tutuklandığını hatırlatarak, “Bank Asya’ya para yatırmak, hareket ilişkilendirilmiş sendika üyesi olmak, Kimse Yok mu derneğine bağışta bulunmak, çocuklarını Hizmet Hareketi ile anılan okullara göndermek gibi Anayasal çerçevenin dışında mütalaa edilmeyecek fiillere dayanarak ‘suç’ icat edilmesi açık ve net bir şekilde iftiradır.” dedi.

Açıklamada “Bu iftiranın bir parti başkanının, bir mafya liderini ziyareti sonrası yapılmış olması da ayrıca dikkat çekici ve şüphe uyarıcıdır.” ifadesi kullanıldı.

Bahçeli ve Soylu seçime yakın bu iddialarla ortaya çıkmıştı

Geçtiğimiz günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli, ‘F…’nün yeniden darbe girişim yapabileceğinin konuşulduğu iddiasına yer verip,  “Bu kez hiçbir suçlu sağ kalmayacaktır.” tehdidinde bulunmuştu.

Seçime yakın bu iddiaları ortaya atan bir diğer isim de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmuştu.  Soylu, “Yeni bir darbe, yeni suikast planları var. Ama buna güçleri yok. Özellikle Balkanlar’da çok güçlüler. Özellikle dışarıda da lojistik ayağını çözmeye çalışıyoruz. Avrupa’nın bir kısmında bunları içselleştirmiş durumda. Darbe de dahil bütün bunları kendi içlerinde değerlendiriyorlar. Her hafta terör örgütü lideri subliminal mesajlarla kendi örgünü ayağa tutmak için mesajlar veriyor.” iddiasına yer vermişti.

Gülen’in avukatlarının açıklaması ise şöyle;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin