Trump: Brunson’ın serbest kalması için savaşıyoruz

Beyaz Saray’da Evanjelist cemaatini ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, ev hapsindeki rahip Andrew Brunson hakkında konuştu. Trump “Rahip Brunson’ın serbest kalması için savaşıyoruz” ifadesini kullandı. Trump, dün akşam verdiği yemekte Evanjelist cemaatinin liderlerini ağırladı. Liderlere yönelik bir konuşma yapan Trump, İzmir’de ev hapsinde tutulan rahip Brunson’a da değindi.

Brunson’u geri getirmeye çalıştıklarını ve bunun için mücadele verdiklerini söyleyen Trump, “Birçok kötü şeyin olmasını önlüyoruz. Aralarında Kuzey Kore’deki bir rahip de olmak üzere rehineleri evlerine döndürdük. Rahip Brunson’ın Türkiye’den serbest kalması için savaşıyoruz. Ve büyük ilerleme kaydettik” dedi.

​​Trump’ın açıklamasının davetliler tarafından coşkuyla alkışlandığı ifade edildi. Bir diğer güçlü alkış ise İsrail Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıyla ilgili konuşması sırasında geldi.

‘SUÇLULUK HİSSETMİYORUM’

Trump kendi yönetimi döneminde ‘din icemaatlere yönelik saldırıların  sonlandığını’ söyleyen Trump ‘ABD hükümetinin yıllarca dini özgürlüğün altını oymayı denediğini ancak o günlerin sona erdiğini’ savundu.

Evanjelik liderlere kendisini destekledikleri için teşekkür de eden Trump ‘suçluluk hissetmediğini çünkü (bu desteğe karşı) çok fazla şeyi geri verdiğini’  söyledi.

Toplantıda ABD’deki son gelişmelerden de bahseden Trump, geçtiğimiz hafta sonu hayatını kaybeden Senatör John McCain için önümüzdeki günlerde etkinlikler düzenleneceğini açıkladı.

Toplantıya ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de katıldı. Evanjelistlerin büyük kısmı 2016 ABD Başkanlık Seçimi’nde Trump’a oy vermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin