THY Başkanı yolcuları böyle uyardı: Yeni havalimanına 3 saat önceden gelin!

AKP’nin en büyük projeleri arasında sıraladığı 3. Havalimanı’na taşınma işlemi tamamlandı, Atatürk Havalimanı son seferle devre dışı kaldı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, şehir merkezine uzaklığı ve ulaşımı nedeniyle eleştiri alan İstanbul Havalimanı ile ilgili şaka gibi açıklama yaptı. Aycı uyardı: “Yeni havalimanına en az 3 saat önce gelin!”

SELAMLAMA UÇUŞU

Türk Hava Yolları(THY) İstanbul Havalimanı’na yaptığı son intikal uçuşuyla büyük taşınmasını tamamladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ve yönetim kurulu üyelerinin de içinde bulunduğu Boeing 777-300 tipi uçak, İstanbul’un tarihi yerlerini de kapsayacak şekilde boğaz üzerinden rota izleyerek ‘selamlama uçuşu’ yaptı.

13 saatlik rekor süreyle taşınmanın bittiğini söyleyen Aycı, İstanbul Havalimanı’ndan ilk kez uçacaklara iç hat için 2, uluslararası uçuşlar için de 3 saat önce gelmelerini söyledi. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 5 Nisan Cuma 03.00’te başlatılan taşınma işleminin yüzde 96’lık bölümünün geride bırakıldığı duyuruldu.

Atatürk Havalimanı üzerinde ‘veda’ niteliğinde bir tur attıktan sonra uçak, İstanbul’un tarihi yerlerini de kapsayacak şekilde boğaz üzerinden rota izleyerek ‘selamlama uçuşu’ yaptı. THY uçağı inişinin ardından bir havacılık geleneği olan ‘su takı’ ile karşılandı.

Atatürk Havalimanı’ndan başlayan taşınma sürecinin son aşamasında 150’nin üzerinde uçak bu kapsamda İstanbul Havalimanı’na geldi. Son uçak ile İstanbul Havalimanı’na gelen Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Türk Hava Yolları tüm filosuyla intikalini yeni havalimanımıza yapmıştır, 13 saatlik rekor bir sürede” dedi.

KARADAN TAŞINMA SÜRECEK

Aycı şöyle konuştu: “Türkiye’nin en büyük havalimanı Atatürk Havalimanı’mızdan, dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’mıza inmiş bulunuyoruz. Artık intikal tamamlanmıştır. Türk Hava Yolları tüm filosuyla intikalini yeni havalimanımıza yapmıştır. 13 saatlik rekor bir sürede, planladığımızdan çok daha kısa bir sürede bu işi gerçekleştirmemizde emeği geçen Türk Hava Yolları ailesinin tüm çalışanlarına, TGS’nin tüm çalışanlarına ve Arkas Lojistik’in tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu gece yaklaşık bin 800 personel ile ve 600’den fazla tır ile sürekli sefer yapmak suretiyle sabaha kadar kolayladık ve yüzde 95’ini bitirdik. Hava trafiği bakımından hava trafiği intikallerinden sonuncusunu buraya Boeing 777 ile beraber ekibimizle inerek tamamladık. İstanbul halkına özellikle bize gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür ediyoruz. Geriye kalan intikalimizin yüzde 5’i söz konusu karadan yapılacak. Havadan intikaller tamamlandığı için karadan da son kalan ekipmanlar gelecek ve taşınmamızı tamamlamış oluyoruz. 29 Ekim 2018’den beri zaten 5 aya aşkın bir süredir uçuşlarımızı buradan yapıyorduk. Ama şimdi tüm filo, tüm ekip buradayız. Yeni evimizdeyiz, yuvamızdayız. Bize bu yuvayı hediye edenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

UÇAKLAR BOŞ ŞEKİLDE YENİ HAVALİMANINA İNTİKAL ETTİ

5 Nisan gecesi saat 03.00’da başlayan büyük taşınmada son aşamaya gelindi. Karadan taşınan binlerce tonluk malzemenin yanı sıra havada da yoğun bir trafik gerçekleşti. Türk Hava Yolları’na ait 150’den fazla uçak Atatürk Havalimanı’ndan kalkarak boş bir şekilde İstanbul Havalimanı’na ulaştı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yolcusuz olarak gelen son uçakla öğle saatlerinde İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Aycı’ya eşi Tuğçe Saatman ve THY’nin yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. İlker Aycı ve beraberindeki heyet, havalimanı apronunda törenle karşılandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin