Tereyağından Mücahit çekmek!

“Ölüm hiçbir şeydir; şerefsiz yaşamak her gün ölmektir.”

(Napolyon Bonapart)

HABER-YORUM | NACİ KARADAĞ

Şu haber sosyal medya ve birkaç muhalif gazetenin arka sayfalarında yer aldı:

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İhlas Finans mağdurları ile ilgili olarak Meclis’e kanun teklifi sunacaklarını açıkladıktan sonra,  İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi tarafından Meclis’e sunulan “Özel İhlas Finans Kurumuna para yatıranların paralarının ödenmesine” ilişkin kanun teklifinin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasına ilişkin önergesi oy çokluğu ile kabul edilmedi.”

Reddedenlerin AKP ve MHP’liler olduğunu ayrıca vurgulamaya gerek yok sanırım.

Teklifi sunan Hamzaçebi yaptığı konuşmada şunu söyledi: “”Paralarını TMSF bankalarına yatıranlar, yani faiz veren bankalara yatıranlar paralarını aldılar ama faiz haramdır düşüncesiyle inancı gereği parasını özel İhlas Finans Kurumuna yatırmış olanlar paralarını alamadılar.”

Hamzaçebi’nin önemsemediği, belki de bilmediği bir ayrıntı da şuydu: İhlas Finans, faize bulaşmak istemeyen vatandaştan topladığı paraları devlet bankalarına faize ve devlet tahviline yatırarak epey para vurmuştu!

Konumuz bu değil.

Mevzumuz Enver Ören’in oğlu Mücahit Ören’in marifetleri.

Çok enteresan bir kişilik Mücahit Ören.

Mesela sosyal medyada 13 Temmuz günü “Ankara’yı ayağa kaldıracağız” diye sana mesaj yazmıştı.

Eğitimi filan da yok aslında. İlkokuldan sonra hep özel eğitim almış, diplomalarının tamamı parayla alınmış.

Birikim yok, eğitim yok ama nasılsa Allah vergisi bir üçkağıt ve entrika yeteneği mevcut. Çarpmadığı, dolandırmadığı kimse kalmamış. Karşısına çıkan herkesi tokatlamış. Tek başa çıkamadığı Saray, ona da diz çökerek tüm yeteneğini onun hizmetine sunmuş durumda. Amerikan bankalarını çarpabilen bir Türk vatandaşı bilmiyorum ben, Mücahit Ören’den başka…

Bu kadar batık iş yapmasına rağmen hala Türk bankalarından aldığı kredinin haddi hesabı yok.

İhlas Finans’ın faaliyetlerinin durdurulmasından sonra bu kuruluşa para yatıran onbinlerce insanın mağduriyeti ortaya çıkmıştı. Dolayısıyla aldığı bedduanın ahın haddi hesabı yok. Sanırım bu yüzden “Battı balık yan gider” stratejisini uyguluyor ve ha bir milyar çarpmışım ha on milyar” diyerek çıtayı sürekli yukarı taşıyor.

Sonradan Amerikalılara sattığı TGRT’yi kurarken kolundaki bileziğini aldığı saf Anadolu kadınları, kocaları, anneleri, babaları hala beddua eder Mücahit ve ailesine.

Nasıl bir şeytani tıynet bir finans şirketine “İhlas” ismini koyabilir ki?

Hatırlayalım neler olmuştu İhlas Finans’ta.

İhlas Finans’ın batması, inançları gereği faizden kaçınmak amacıyla bu kuruluşa para yatıran insanların tasarruflarını yok etmiş, Anadolu sermayesinin büyük yara almasına yol açmıştı.

Gelen mudilere kırk takla atıp yalan billah “yeminle para yok” derdi şube müdürleri.

Mücahit ise o esnada Amerika’da iç edilen bu paraları ezmekle meşguldü.

Babasının 28 Şubatçılara teşne olması da kurtaramamıştı bankalarını. “Biz batıyoruz şunlar da batsın diyerek, diğer faizsiz bankaları hedefe koymayı bile arzu etti Ören ailesi.

Öyle basit, cüz’i bir paradan bahsetmiyoruz sevgili okur.

Sadece Erzurum’da topladıkları paranın 40-50 trilyon civarında olduğu biliniyor…

O elli trilyon Erzurum’un parasıydı, bugünüydü, geleceğiydi… Erzurum’a kimse bu kadar kötülük yapmamıştır tarih boyunca…

Ve Ören ailesinin yaptığı çakallıklar yüzünden tüm faizsiz finans kurumları zor duruma girdi. O dönemde faizsiz bankalardan çekilen mevduatın oranının yüzde 50 olduğunu herkes biliniyor. Kolay dayanılabilecek bir kayıp değildi bu.

Şu kısım subjektif görüşlerim de değil, bizzat devletin resmi raporlarından. Bankalar Yeminli Murakıpları’nın raporlarına göre İhlas Finans’ın batması ile içi boşaltılarak batırılan bankalar arasında yöntem olarak zerrece fark yoktur. Yani Cem Uzan nasıl bir dolandırıcıysa İhlas Grubu ve Mücahit Ören de aynısıdır.

Resmi raporlara göre yaptıkları Ali Cengizlerle topladıkları paralar holdinge aktarıldı. Ve bu paralar bir daha geri dönmedi. Bu paraların büyük kısmını TGRT’de Seda Sayan’a, Gülben Ergen’e, Sibel Can’a ödenerek gömüldüğünü TV tarihçileri biliyor.

Bir dostum Seren’in babasının TGRT’den kazandığı parayı kumarda ezerken, kaybettikçe ‘yeyin anam yeyin, Enver Abinin helal parasıdır bunlar’ diye kahkaha atıp viski kadehi tokuşturduklarını anlatmıştı…

TGRT’de batırılan paranın haddi hesabı yoktu çünkü dolambaçlı yollardan İhlas Finans fonluyordu orayı.

Sonra Mücahit Ören arazi oldu.

Amerika’ya uçtu. Yatırım adı altında aptal saptal işlere girdi ve bir yoruma göre  babası da bu sebeple kahrından öldü!

Bir ekonomistin yorumu şu: İhlas Finans’ın batışının ekonomik krizle filan ilgisinin yok!  Sonradan görmeliğin, haksız kazancın neticesinde kucakta bulunan trilyonların çar çur edilmesidir!

Resmi raporlara göre bu işin sorumlusunu baba-oğul Ören’ler olduğu yazılı…

Mücahit Ören,  ABD’ye kapağı attıktan sonra  Saray borçlarını ertelemeye başlayana kadar ülkeye dönmeyi aklından geçirmiyordu.

O dönem mahkemeye verdiği belgede –utanmadan sıkılmadan- ayda sadece 600 milyon (Bugünün parasıyla 600 TL) kazancınız olduğunu beyan ediyor.

Oturduğu villanın köpeğine alınan aylık mama fiyatı bile bunun birkaç katı oysa!

Sibel Can’a ödenen program ücreti ayda 100 bin TL…

CNN’de program yapsa bile bu parayı vermez kimse.

Düşünün patronu ayda 600 TL alıyor programcıya verdiği maaş aylık 100 bin TL.

Gayr-ı resmi rakamlara göre şu anda 222 bin 298 mudiye, 676 milyon dolar ve 245 milyon Euro borçları var ve bırakınız bunları ödemeyi, devlet bankalarından hala hortumlama yapıyorlar.

Bir kısmını ödüyor önce… Sonrası hep erteleme.

Tayyip Reisi arkasında çünkü.

Ne kadar yüzde veriyor bilemiyoruz. Ama hep erteleniyor sonra…

2009’da erteleniyor.

2015’te erteleniyor.

2016’ya kadar süre veriliyor ama tek kuruş dahi ödemiyorlar.

Ve nihayet zaman aşımının son günleri…

CHP teklif veriyor, çünkü bu milletin parası, milyonlarca Euro uçacak, buhar olacak.

MHP ve AKP milletvekilleri reislerinden gelen emri yerine getirip Mücahit ve İhlas’çıları kurtarıyorlar…

Bu dünyada yırttı gibi görünüyor.

Bakalım öte tarafta sözünü geçirecek birilerini bulabilecek mi?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin