TBMM Başkanı Yıldırım, nihayet istifa etti

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, nihayet istifa dilekçesini verdi. Yıldırım’ın siyasi etik gereği adaylığı açıklanır açıklanmaz görevden ayrılması gerekiyordu. Yıldırım muhalefet partilerinden ve kamuoyundan geelen eleştirilere rağmen uzun süre görevini sürdürdü.

İstifa dilekçesini dün TBMM Başkanlığı’na sunan Yıldırım, bugün yeni başkan seçilinceye kadar görevini Celal Adan’a devredecek.

TBMM Başkanı Yıldırım, eski TBMM başkanları ve 27. Dönem milletvekilleriyle TBMM Tören Salonu’nda dün bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla TBMM Başkanlığı görevimden çekileceğim” dedi.

İlklerle sonlar arasında dolaşıp duruyoruz

Dilekçesini teslim edeceğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu yemekten sonra yapacağım ilk iş görevden ayrılma dilekçesini TBMM’ye teslim etmek olacak. Yarın (bugün) sabah saat 09.00’da yeni başkan seçilinceye kadar görevi, vekilim İstanbul Milletvekili Sayın Celal Adan’a devredeceğim.

Parlamenter sistemin son başbakanıydım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Meclis Başkanı oldum. Belediye başkanlığı görevine aday olan da ilk Meclis Başkanıyım. Gördüğünüz gibi ilklerle sonlar arasında dolaşıp duruyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin