‘Sohbette’ gittikleri için 6 futbolcuya 15 yıla kadar hapis talebi

Cemaatle ilgili soruşturmalar kapsamında 2’si tutuklu 6 eski futbolcu hakkında 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapis talep edildi.

Eski futbolcular Bekir İrtegün, Ersin Güreler, İsmail Şengül, Ömer Çatkıç, Uğur Boral ve Zafer Biryol’un “Silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla önümüzdeki günlerde 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Futbolcular için hazırlanan iddianamede sohbete gitmek 15 yıla kadar hapis talebi için yeterli görüldü.

Futbolcu Bekir İrtegün’ün 19 sayfalık iddianamedeki ifadesinde şunları söyledi:

“Sohbetlere gittim, maddi ve meşru olmayan talepleri olmadı”

“Yapıyla Gaziantep’te tanıştım. Bu yapının bizim futbol camiasında bulunma sebebi tahminime göre sadece ‘Biz burada da varız’ şeklinde intiba uyandırmak olduğunu düşünüyorum zira bu yapının her yerde olma amaçları vardı. Bugüne kadar benden maddi bir talepleri olmadı. Meşru olmayan bir talepleri de olmadı. Sadece sohbetlere katılmamızı istiyorlardı. Bunun için de bir zorlama yoktu. Benden birkaç defa kurban talebinde bulundular. Ben de verdim. Emniyet Müdürlüğü’nde Ahmet isimli şahsı teşhis ettim.”

“2009 yılında ise Fenerbahçe’ye transfer oldum. Transferden sonra Ahmet isimli şahıs beni telefonla arayarak “hayırlı olsun, seni bizim arkadaşlardan birisi arayacak.” diye söyledi. Ahmet ile bu konuşmamızın üzerinden yaklaşık 3 ay geçtikten sonra Ali Şenel isimli şahıs beni telefonla arayarak Ahmet’in ismini söyledi ve ‘Bir ara görüşelim” dedi. Ben de Ali’nin bu yapıdan olduğunu anladım.”

Bir süre sonra, bu kişiyle o dönem Fenerbahçe’de oynayan hatırladığım kadarıyla Emre Belözoğlu, Uğur Boral, Ertuğrul Taşkıran’ın da Ali Şenel ile görüştüğünü öğrendim. Fenerbahçe’de futbol oynadığım süre içerisinde hatırladığım kadarıyla Alper Potuk, Orhan Şam, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal da Ali Şenel isimli şahsın yapmış olduğu sohbetlerde görmüşlüğüm vardır.”

Toplantılarımız genelde Anadolu Yakası’nda bu yapıya ait okullarda oluyordu. Ayrıca yine hatırladığım kadarıyla birkaç kez Emre Belözoğlu’nun evinde de buluşmuştuk. Bazen Ali Şenel isimli şahsın yanında ismini Erhan olarak bildiğim bir şahısta toplantılara katılırdı.”

Bekir İrtegün’ün ifadesinde isminin yer alması nedeniyle ifadesine başvurulduğu belirtilen Uğur Boral da emniyetteki ifadesinde Cemaat ile 2002 yılında tanıştığın, 2006 yılında Fenerbahçe’ye transfer olduktan Ali Şenel’in kendisini aradığını kaydetti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin