Abdülkadir Selvi hayıflandı: “Kandil operasyonu beklenen heyacanı oluşturmadı”

İktidara yakın Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında, Kandil operasyonunun Afrin’deki gibi ‘henüz beklenen heyecanı oluşturmadığını’ belirterek ‘Seçim iklimi nedeniyle mi, yoksa iktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu tam bilemedim ama aynı heyecan dalgası yok’ dedi.

Günlerdir TSK’nin Kandil operasyonuyla ilgili yazılar kaleme alan Selvi, bugünkü yazısında operasyonun Afrin operasyonu gibi “heyecan oluşturmadığını” söyledi.

Selvi “Nedendir bilinmez ama Kandil operasyonu henüz beklenen heyecanı oluşturmadı. Afrin harekâtında Mehmetçik’e çay yapan sakallı amcaları, börek açan teyzeleri, dolma saran anneleri, askerlik şubesine müracaat eden gençlerin oluşturduğu kuyrukları görüyorduk. Afrin’de bir milli şuur oluşmuştu. Seçim iklimi nedeniyle mi, yoksa iktidarın bunu seçimlerde kullanacağı propagandası mı etkili oldu tam bilemedim ama aynı heyecan dalgası yok” ifadelerini kullandı.

“Kandil operasyonunu kodları” başlığını taşıyan yazısında Selvi, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin Kuzey Irak’ta kalıcı olacakları yönündeki sözlerine yer verdiği yazısında “Kandil’e sembolik olarak Türk bayrağı dikilmeyecek, üs bölgeleri kurulacak” dedi.

Operasyon için Irak, ABD ve Erbil yönetimiyle uzlaşma sağlandığını, İran’la müzakerelerinse sürdüğünün söylendiğini yazan Selvi “İran’dan destek sözü alınmış durumda. Ama bunun yansıması sahada görülecek. Oranın adı İran; ne yapacağı belli olmaz” diye yazdı.

Operasyon için süre verilmediğini yazan Selvi yazısında şunları kaydetti:

Edindiğim izlenim bu yazın sıcak geçeceği yönünde.

Operasyonda yüzde 80-90 oranında yerli mühimmat ve akıllı bombalar kullanılıyor. Aşağıdan yukarıya bir harekât olacağı için öncelikle Kandil’in etkin hava operasyonlarıyla yumuşatılması, PKK’nın savunma noktaları, mühimmat depoları, eğitim ve barınma alanlarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Kara operasyonu ve uçar birlik harekâtının ondan sonra ve eşzamanlı olarak başlaması planlanıyor.

Kandil operasyonuna MİT hem arka kapı diplomasisi, hem örgüt içi ve sahadan sağladığı istihbaratla destek veriyor. Operasyon sırasında anlık istihbarat sağlıyor. Bu operasyonun eskisine göre farkı, ‘üç var’ olarak özetleniyor.

1- Kandil’e giden yolları kontrol altına almak var.

2- Kandil’e gitmek var.

3- Kandil’de kalmak var.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin