Sayenizde “oluyor bunlar…”

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan tren kazaları sebebiyle kendisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin tenkit edilmesinden hayli alınmış.

Güya ne kadar iyi vaziyette olduklarını anlatırken Danimarka’dan bahsetti, “Oluyor bunlar.” dedi.

Hatta tren kazalarında ne kadar az insanın vefat ettiğini ispat etmek için yine kendi mesuliyetinde bulunan karayollarında meydana gelen trafik kazalarını misal verdi. Günde ortalama 11 kişinin karayollarında can verdiğini aktardı. Bir manada aymazlığını itiraf etti.

4 BİNE YAKIN İNSAN YOLLARDA ÖLÜYOR

Turhan’ın itiraf ettiği gibi senede 4 bine yakın insan sağ çıktığı yolculuktan tabut içinde dönüyor. Evlere ateş düşüyor.

ABD’nin Irak’ı işgal esnasında 4 bin 747 asker kaybettiği dikkate alındığında Türkiye’nin trafik kazalarında ne kadar çok kişinin öldüğü daha berrak hale gelecektir.

Trafik kazalarında yaralı sayısı ise 2017 senesinde 303 bini aşmıştı. Bunlar istatistiklere akseden kazalar. Bu kadar ağır kayıplara rağmen Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda oturan şahsın, “Oluyor bunlar!” deyip geçmesi kabul edilemez. Turhan’ın tavrı en hafif tabirle laubaliliktir.

Bakan Turhan’ın kendi mesuliyetini hafifletmek için misal verdiği Danimarka’da ise trafik kazalarında senede 700 civarında kişi hayatını kaybediyor.

5 AYDA İKİ TREN KAZASI: 34 ÖLÜ, 365 YARALI

Bakan Turhan’ın kendi tabiriyle üzerine gelindiği iki ayrı tren kazasında 34 kişi hayatını kaybederken 365 kişi yaralandı.

8 Temmuz 2018’de Tekirdağ Çorlu’da menfez ile ray arasındaki kaplama sele kapıldığı için vagonlar raydan çıkmıştı. O kazada çocuğunu, eşini, nişanlısını kaybedenler feryat ediyor.

Şu ana kadar metrekareye düşen yağış miktarı haricinde kazanın fâili bulunamadı. Ölen öldüğü ile yakınları da elemleri ile baş başa kaldı.

13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren’in Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu’nda yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpıştı.

İSTİFA ETMEK KİMSENİN AKLINA GELMİYOR

Bakan Turhan’ın “çok da önemli değil” dediği sinyalizasyon sistemi devrede olmadığı için üç makinist ve altı yolcu hayatını kaybetti, 48 kişi yaralandı. Savcıya verilen ifadelerden anlaşılıyor ki bütün hata vefat eden üç makinistin üzerine yıkılacak.

22 Temmuz 2004’te Sakarya Pamukova’da 41 kişinin vefat ettiği facia ve benzeri onlarca tren faciasında tek kişi hesap vermediği gibi Çorlu ve Ankara tren kazalarında da netice maalesef farklı olmayacak.

Ne bakan ne de Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü istifa edecek.

İstifa müessesi şu ana kadar Japonya’dan Türkiye karasularına vasıl olamadı.

“Türkiye’de her şey olabilirsiniz, rezil olamazsınız” sözünün mücessem hali siyasetçiler tren kazalarının ne kadar az olduğunu ispat etmek için trafik kazalarında ne kadar çok insanın öldüğünü anlatmaya devam edecek.

İÇTEN İÇE ÇÜRÜYEN SİSTEM

Sivil toplum kuruluşları seyirci kalacak. Savcılar, hükûmetten gelecek talimata göre kazaların sebepleri ve mesullerinin üzerine gitmek yerine dosyaları örtbas edecek.

Bu devran böyle devam edecek.

Kanunları en mükemmel şekilde tanzim etmek, dünyanın en yüksek standarta sahip otoyollarını inşâ etmek, memleketi hızlı tren ağlarıyla örmek bir yere kadar çare olabilir.

Mevcut eğitim/ahlak seviyesi ile vurdumduymazlığın yön verdiği zihniyet ikliminde eninde sonunda duvara toslanır.

İnsana kıymet verilmeyen bir sistem içten içe çürümeye mahkûmdur. Bugün Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, yarın başka bir bakan bütün bunlara istinaden gönül rahatlığı ile “Oluyor bunlar!” diyecek.

Oluyor bunlar…

3 YORUMLAR

 1. Danimarka’nın nüfusu 6 milyondan az. Türkiye’ninki 78 milyondan çok. Yani Danimarka’nın 13 katından fazlayız.
  Öyle mi? Öyle…
  Verdiğiniz istatistiğe göre, Danimarka’da 2017 yılında karayollarındaki trafik kazalarında 700 kişi öldüyse, Türkiye’de -diğer parametreler aynı kalmak şartıyla- 9100 kişi de ölse, Danimarka ölçeğiyle ses çıkaramazdınız.
  Doğru mu? Doğru…
  Makalenizi Danimarka’da trafikten sorumlu Bakana yollayın belki o istifa eder. Hiç olmazsa istifade eder…
  Mazlum durumdayız diye, zalimlerin her hareketini hatalı görmek mecburiyetinde değiliz. Böylesi hatalarımız bize inananlarda “acaba diğer analizleri de hatalı mı?” şüphesi uyandırabilir.
  Yazılarınızı -çok defa- okuyor, beğeniyor, alkışlıyorum. Makalelerinizdeki yorumların % 90’ından fazlasına katılıyor olmam eleştirimi yazmama engel olmas.

 2. Semih Bey yazınız için teşekkürler. Gerçekten de trafik kazalarının önüne geçmek için hepimizin yapması gereken çok şey var.
  Bu arada, eğer tablo doğruysa yani 2007-2016 ortalama 1.000.000’un üzerinde olan kaza sayısı 2017’de 400.000’lere indiyse, bu durum da bir makaleyi hakediyor doğrusu.
  Tabii, eğer enflasyon hesaplama sistemini değiştirdikleri gibi, bunu da değiştirdiklerse o da yazılmalı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin