Ömer El Beşir’in kardeşleri yolsuzluk suçlamasıyla gözaltında

Sudan'ın devrik lideri Ömer El Beşir

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Zeynelabidin el-Kebbaşi İbrahim, devrik lideri Ömer El Beşir’in kardeşleri Abdullah ve Abbas’ın yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındığını açıkladı.

Başkent Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın toplantısı düzenleyen İbrahim, konseyin yönetimi en kısa sürede halka teslim edeceği taahhüdünde bulundu.

AA’nın haberine göre, Sudan’da gösterileri organize eden muhalif oluşum Sudan Meslek Odaları Birliği (SPA) de Askeri Geçiş Konseyi’ne, geçiş süreciyle ilgili öneriler sundu. SPA yöneticilerinden Medeni Abbas Medeni, “Yönetimin sivil geçiş hükümetine teslimiyle ilgili talebimizi vurguluyoruz.” dedi.

Muhaliflerden askeri konseye öneri paketi

Ülkedeki muhalefet güçlerinin ortak çatısı ‘Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’ tarafından konseye sunulan egemenlik, yasama ve yürütmeyle ilgili önerilere işaret eden Medeni, kendilerinin de konseye, yönetimin askeri temsille birlikte egemen, sivil idareye teslimi, milli meclis kurulması ve bakanlar kurulu oluşturulması gibi öneriler sunduğunu söyledi.

Sudan’da 19 Aralık’ta ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi ve başkentteki ordu karargahı önünde yoğun katılımlı eylemlerin ardından ordunun 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer El Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir dün, ev hapsinde tutulduğu ordu karargahı yakınındaki resmi konutundan başkent Hartum’daki Kuber Merkezi Hapishanesi’ne nakledilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin