Türkiye’de lise çağındaki 1 milyon genç sokakta: Ne okula gidiyorlar ne işe

Türkiye’de sokakta gezen genç sayısı rekor seviyelere ulaştı. Son açıklanan işsizlik rakamlarına göre, 15-19 yaş aralığındaki 1 milyon 57 bin genç ne eğitim görüyor ne de herhangi bir işte çalışıyor.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Merkezi Yürütme Komitesi Üyesi Ali Taştan, TÜİK verilerini Sözcü gazetesine yorumladı İşsizlik ranının ocak ayında yüzde 14,7’ye çıkarak son 10 yılın en yüksek noktasına geldiğini belirten Taştan, şöyle devam etti:

“Gerçek işsizlik oranı ise yüzde 20,8’e kadar tırmandı. Gençler arasındaki (15-24 yaş arası) işsizlik oranı yüzde 26,7 ile rekor bir düzeye çıktı. Ne eğitimde ne de bir işte çalışan (15-24 yaş arası) gençlerin oranı ise yüzde 25,5 olarak hesaplandı. 15-24 yaş arasında 12 milyon 725 bin kişi bulunuyor. 15-19 yaş grubunda ise, 6 milyon 402 bin kişiden sadece 3 milyon 791 bini eğitimde görünüyor. 1 milyon 554 bini hem eğitimde hem istihdamda yer alıyor. Geri kalan 15-19 yaş aralığındaki 1 milyon 57 bin kişi ise ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor.”

Okullaşma oranı yüzde 100’e yakın olması gerekiyordu

Taştan, zorunlu eğitim çağında olmasına rağmen neredeyse 5 gençten 1’inin liseye gitmediğini de belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eğitim öğretim çağına gelmiş tüm bireylerin eğitim öğretim kurumlarında kayıt altında olduğunu açıkladığını da hatırlattı. Taştan, “Bu çocuklar kayıt altında ise liselerdeki okullaşma oranı neden yüzde 83,5; MEB bu çocukları neden bulamıyor?” diye sordu.

Okul çağına gelmiş tüm çocukların otomatik olarak MEB’in sistemine girdiğini anlatan Taştan, “12 yıllık eğitimin zorunlu olması nedeniyle okullaşma oranlarının yüzde yüze yakın olması gerekiyordu. Ancak 4+4+4 süreci ile ilk ve ortaokullarda okullaşma oranlarının ciddi oranda düştüğü görülüyor. Eğitim öğretim yaş çağında olan tüm çocuklar kayıt altında ise liselerde olması gereken yaklaşık 1 milyon öğrenci nerede?” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin