‘Mekke Özlemi’ sergisi Amsterdam’da

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Uluslararası Etnografya Müzesi ve Londra’daki British Müzesi ortaklığıyla Amsterdam Tropen Müzesi’nde organize edilen ‘Mekke Özlemi’ konulu sergi ziyarete açıldı. Sergide, katılımcılara İslam, Mekke, Kabe ve Hac hakkında bilgiler veriliyor.

Amsterdam Tropen Müze Müdürü Stijn Schoonderwoerd, serginin Şubat 2020 tarihine kadar açık kalacağını söyledi. Daha önce Londra’daki British Museum’un yanı sıra Avrupa’nın farklı şehirlerinde düzenlenen serginin yoğun ilgisiyle karşılandığını belirten Schoonderwoerd, Hollanda’da bir milyonu Müslüman yaşadığını hatırlattı ve ekledi: ’’İslam’a daha fazla eğilmek amacıyla bu sergiyi açtık. İslamiyet dünyada önemli bir din. 870 bin nüfuslu Amsterdam’ın yüzde 12’sinden fazlası Müslüman. Müzenin herkese açık olduğunu özellikle belirtmek isterim. Hac ibadeti de hayatın önemli bir parçası. Bunlar hakkında bilgi alınabilir. Bütün Amsterdamlıların burada kendini evinde hissetmelerini isterim.”

‘AMAÇ HOŞGÖRÜYÜ ÖNE ÇIKARTMAK İSTEDİK’

Amsterdam Tropen Museum Tanıtım Koordinasyon Biriminden Gijs Wejers sergi ile İslam’ın hoşgörüsünü öne çıkararak önyargıları yıkmak istediklerini vurguladı. İslam hakkında bilgi edinmek isteyen insanlar için serginin kaçırılmaz bir fırsat olduğunu kaydeden Wejers, “Amsterdam Tropen Müzesinde gerek üç boyutlu görsel efektler, 410 yıllık Kabe Örtüsü, hac ile ilgili resimler, eşyalar ve daha sayamayacağımızz binlerce obje bulunuyor. Dünyanın değişik ülkelerinden eserler yer alıyor. Kutsal topraklara gidemeyen bu sevgi ile yanıp tutuşanlar için güzel bir sergi oluşturduk.” dedi.

SERGİDE NELER VAR?

Sergide Kabe-i Muazzama’nın eski halini gösteren yağlı boya resminin yanı sıra, Kabenin yeni tablosu bulunuyor. Mekke civarındaki dağlardan getirilen bazalt taşları sergileniyor. Kabe-i Muazzama bezeli çini levhalar, Mekke-i Mükerreme tasvirli çini panolar, Hac malzemeleri, dev ekranlar ile kabeden görüntüler, Zemzem su kuyusu görüntüleri, her köşeye konulan ekranlardan detaylı bilgiler gösteriliyor.

14 ŞUBAT 2020’YE KADAR AÇIK

Amsterdam Tropen Müzesi’nde açılan ‘Mekke Özlemi’ konulu sergi 14 Şubat 2019 ile 14 şubat 2020 arasında bir yıl acık kalacak. Müzeyi gezmek için büyükler 16 euro, çocuklar ise 8 euro ödeyerek gün boyu müzeyi ziyaret edebilecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin