Macron’un Fransa’sı Avrupa Birliği Seçimleri’nin en büyük kaybedeni olabilir

HABER-YORUM | EBUBEKİR IŞIK

Mayıs ayının son haftası yapılacak Avrupa Birliği seçimlerine 100 gün kadar var. Avrupa Parlamentosu’nda grubu bulunan hemen hemen bütün partiler Avrupa Birliği Komisyonu başkanlığı için yarışacak adaylarını açıkladı. Fakat, özellikle Avrupa Hristiyan Demokratlar Grubu’nun (EPP) adayı olan Manfred Weber ve Avrupa Sosyalistleri’nin adayı olan Frans Timmermans’ın seçim kampanyaları ile Brüksel kamuoyunu domine ettiklerini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Diğer taraftan, 2019 Avrupa Parlamentosu’nda yerini almak isteyen ulusal partiler ve adayları hazırlıklarını günden güne genişleterek yerlerini garantilemenin telaşındalar. Bu bağlamdan hareketle, hangi ulusal partinin ve hangi adayın seçim kampanyasının nasıl gittiğine dair Brüksel merkezli muhtelif kurumların kamuoyu yoklamalarına ulaşmakta mümkün.

Brüksel merkezli son kamuoyu yoklamalarına baktığımızda Fransa’nın Avrupa Parlamentosu’na göndereceği ya da daha doğrusu gönderemeyebileceği vekillerin sayısının bir hayli fazla olması dolayısıyla, belki de 2019’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde parlamentodaki en büyük darbeyi yiyecek ülkelerden biri olacak. Nasıl mı? Açıklayalım…

2019, Fransa Solu’nun kötü yılı m?

Fransa’nın iki geleneksel partisi olan ‘Parti Socialiste’ ve muhafazakâr partisi olan ‘Les Républicains’ yaklaşmakta olan 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hezimete uğrama ihtimali son derece yüksek olan ulusal partilerden. Her iki partide özellikle Emmanuel Macron’un yükselişi ve bu yeni siyasetçinin her iki partinin seçmenleri tarafından desteklenmesi, Fransa’nın bu iki partisini son derece olumsuz etkiledi. Fransa’nın sağ partisi olan cumhuriyetçi partiye kıyasla, Macron’un yükselişinden daha çok etkilenen parti şüphesiz Fransa sosyalist partisi oldu. Kendisine verilen destek yaklaşık yüzde beşlere kadar düşen ‘Parti Socialiste’, Fransa’da ki yüzde beş seçim barajının da altına düşmesi durumunda, Avrupa Parlamentosu’na hiçbir vekil gönderememe durumu ile yüzleşmek zorunda kalacak.

Son kamuoyu seçimlerine baktığımızda, 2014’te yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ‘Parti Socialiste’ 13 sandalye kazanarak, AP’de 133 vekili olan Avrupa Sosyalistler Grubu (Socialists & Democrats) içerisinde küçükte olsa önemli bir yere sahip olmayı başarmıştı. 2019 Mayıs ayında yapılacak seçimlerle alakalı son yapılan projeksiyonlara baktığımızda, Fransa sosyalist partisinin Avrupa Parlamentosu’nda sahip olacağı maksimum sandalye sayısı 5 gibi görünmekte. Bu haliyle meseleye baktığımızda, Avrupa Birliği projesinin gelişmesinde son derece büyük emek ve katkıları olan François Mitterrand and Jacques Delors gibi isimlerin neşet ettiği böylesi bir siyasi ailenin bugünkü hali birçokları için üzüntü duymanın ötesinde kaygı verici.

Bu kaygı verici durumu onaylaması açısından, Mayıs 2019’da yapılacak AP seçimlerinde Fransa Sosyalist Partisi’nin kampanya sürecinde liderliğini yapacak olan Fransız vekil Christine Revault d’Allonnes-Bonnefoy ifade ettikleri son derece önemli: ‘’Parlamento’da büyük bir kaybımız olacak. Şu anda ben ve çalışma arkadaşlarımız elimizden geleni yapıyoruz fakat yeterli değil. Elimde maalesef sihirli bir değnek yok’’.

Aslında Avrupa Birliği’nin birçok üye ülkesinde özellikle merkez sol partiler son yıllarda önemli kayıplar yaşasa da, Fransa’da kine benzer bir siyasal hezimetin çok fazla görülmediğinin altını çizmek yararlı olacaktır. Fransa’da ki sosyalist partinin içerisinde bulunduğu bu krizi daha da derinleştiren diğer bir gelişme ise özellikle partinin Avrupa’da ki yüzleri olan Isabelle Thomas, Guillaume Balas ve Edouard Martin gibi isimlerin istifa ederek, bir önceki Fransa seçimlerinde sosyalist partinin başkan adayı Benoît Hamon tarafından kurulan sol “Générations-s,” partisine geçmeleri oldu.

Fransa Sağı’nın durumu umutsuz değil

Fransa sağının durumu her ne kadar olumsuz olsa da, Fransa sosyalist partisine kıyaslandığında umutsuz bir vakıa olmadığı son derece açık. 2014’te yapılan AP seçimlerinde parlamentoda 20 sandalyeye sahip olan ‘’Les Républicains’’, Mayıs 2019’da yapılacak seçimlerde yaklaşık 11 kadar sandalyeye sahip olacağına dair hatırı sayılır bazı kamuoyu öngörülerinin olduğunu belirtebiliriz. Aslında, Fransa sağ partisi Les Républicains yakın dönemdeki en büyük hezimetini 2017’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi için öne sürdüğü François Fillon’un seçimlerde büyük bir hayal kırıklığı yaşatması ile yaşadı. An itibariyle, Fransa sağ partisi gerek iç yapısındaki bölünmüşlüğü gerekse de 1994 yılından bu tarafa Avrupa’da ki önemli yüzleri olan Alain Lamassoure, Michel Dantin ve Françoise Grossetête gibi isimlerin tekrar AP seçimlerinde yarışmayacak olması, partinin geleceği ile alakalı önemli kaygıların oluşmasına sebep olmuş durumda.

Tüm bu rakamlara baktığımızda, Fransa solunun Avrupa sosyalistleri grubu (S&D) içerisinde Danimarka sol partisinden daha az sandalye sayısına sahip olması ihtimali bulunurken, Fransa sağ partisi ise Avrupa Hristiyan Demokrat grubu (EPP) içerisinde Macaristan’nın sağ partisi olan Fidesz’den daha az sandalye ve etkiye sahip olabilir. Dolayısıyla, 2019 AP seçimlerinin gerek Fransa sağı ve gerekse de Fransa solunun kötü performansından ötürü, Fransa’nın AP’de ki etkinliğini önemli ölçüde azaltacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin