Kozan Belediye Başkanı Nihat Atlı’nın başkanlığı düşürüldü: Suçları saymakla bitmiyor!

Adana’nın Kozan ilçesinde belediye başkanı seçilen MHP’li Nihat Atlı’nın başkanlığı, Saadet Partisi’nin başvurusu sonucu İl Seçim Kurulu tarafından düşürüldü. MHP’li Atlı’nın, bir cinayetten 20 yıl ağır hapis, küçük yaşta kızı alıkoyma, yaralama, azmettirme, ruhsatsız tabanca, organize çete suçundan hapis cezası aldığı ve dosyanın Yargıtay’da beklediği öğrenildi.

Saadet Partisi, resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 39,99 oy alarak MHP’den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı’nın, “belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olmadığı” gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna yaptıkları başvuru reddedilince İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu.

İtirazı değerlendiren İl Seçim Kurulunca verilen kararda, Nihat Atlı’nın belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart’ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirtildi.

Atlı’nın almış olduğu yasaklanmış hakların geri bırakılması kararının 4 Nisan 2019 tarihli olduğu aktarılan kararda, bunun Nihat Atlı’ya 31 Mart’taki seçimlere katılma hakkı vermediği, bu kararın kesinleştiği 5 Nisan tarihinden sonra yapılacak seçimlere katılma hakkı tanıdığı ifade edildi.

İl Seçim Kurulu, bu nedenlerden dolayı ve Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) geçmiş kararları göz önüne alınarak, Nihat Atlı’nın Kozan Belediye Başkanlığına seçildiğine ilişkin seçim tutanağının iptaline hükmederek, “Kozan Belediye Başkan Aday listelerinin ilan edildiği seçim takvimi sürecinde itirazcı Saadet Partisi tarafından Nihat Atlı’nın seçilme yeterliliğine itiraz edilmediği anlaşıldığından 5393 Sayılı Yasanın 45. maddesi uyarınca idari makamlarca çözülmek suretiyle belediye meclisince doldurulmasına, Yüksek Seçim Kuruluna itirazı olanaklı olmak üzere karar verildi.” ifadesini kullandı.

MHP’nin, kararla ilgili YSK’ye itirazda bulunduğu öğrenildi.

“RABBİMİN İZNİYLE ANALARINI BELLEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

Nihat Atlı seçim propaganda döneminde cinsiyetçi hakaretleriyle gündem olmuştu. Atlı “İki parti tek parti oldu. Tek partinin adına da Cumhur İttifakı dedik arkadaşlar. Rabbimin izniyle, bu Cumhur İttifakı’yla pazara kadar değil mezara kadar gideceğiz inşallah. Bu düşmanları da bu memlekette yok edene kadar, kanımızın son damlasına kadar mücadele verip Rabbimin izniyle bunların içte ve dışta anasını belleyeceğiz arkadaşlar” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin