Kaçırılan 6 kişiyi Meclis’e sordu: İşkence var diyoruz, 6 kişi kayıp diyoruz, bu bir şaka değil!

HDP Ankara Milletvekili Filiz Keresteci, Ankara ve İstanbul’da kaçırılan ve 5 ayı aşkındır kendilerinden haber alınamayan 6 kişiyi ve ailelerinin mağduriyetini Meclise taşıdı.  Keresteci, “İnsan hakları savunucusu olmak, İnsan Hakları Komisyonu başkanı olmak, kuşku duymayı getirir. İnsan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili kuşku duyun ve ihlallerin araştırılmasına vesile olun! İşkence var diyoruz, 6 kişi kayıp diyoruz, bu bir şaka değil!” dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nun Meclis oturumuna katıldığı dakikalarda söz alarak konuşan Ankara Milletvekili Keresteci, şunları söyledi:

“Ortada, Ankara’nın ortasında çok vahim bir sorunla karşı karşıyayız. Yeni biz bilmiyoruz bu insanlar kim ama, bir tanesinin eşi bana gelerek odamda ağladı ve eşinin Edirne karayolunda kaçırıldığını ifade etti. Şimdi altı insan kayıp deniyorsa bir Meclis’te, o zaman gerçekten bu çok ciddi olarak dikkate alınması gereken bir şeydir. Burada şaka yapmıyoruz. Yani, sizin düşünsenize eşinizin kaçırıldığını.  Gerçekten bu vahim bir şey. Yani sizlerin de Meclis başkanvekilleri olarak bu durumu daha ciddiyetle sorgulamanız gerekir hep birlikte diye düşünüyorum. Gerçekten vahim bir durum. İnsan haklarıyla ilgilenmek, İnsan Hakları Komisyonu başkanı olmak, bu alanda çalışmak, her zaman kuşkuyu aslında getirir. Şüpheyi getirir. İnsan hakları savunucusu olmak şüphe duymayı gerektirir. Lütfen sayın Hakan Çavuşoğlu, şüphe duyunuz. Yani söylenenlerle ilgili gerçekten, bu gerçek olabilir mi, bu hakiki olabilir mi diye şüphe duyunuz ve ona göre araştırınız.”

Türkiye’de son 3 yılda toplam 26 kişinin ailesi yetkili makamlara “kayıp” başvurusunda bulundu.

Gökhan Türkmen, Özgür Kaya, Yasin Ugan, Erkan Irmak, Salim Zeybek ve Mustafa Yılmaz’dan beş ayı aşkındır haber alınamıyor. Eşlerinin ve insan haklarına duyarlı milletvekilleri ve derneklerin tüm açıklama ve gayretlerine rağmen Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve yetkililer MİT ve Emniyet içinde illegal çalışma yürüten birimler eliyle gerçekleştirildiği kuvvetli şüpheyle konuşulan bir çetenin kaçırma hadiseleri ve korku iklimi önlenemiyor.

Konu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), adalet ve içişleri bakanlıklarına da farklı zamanlarda soruldu. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu 27 Mart’ta kayıp Mustafa Yılmaz ve 4 Mart’ta kayıp Salim Zeybek’in zorla kaçırılmalarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da 11 Şubat’ta , 2016- 2019 yılları arasında kaçırılanlara dair, Türkiye’de kayıp ve zorla kaçırılan kişi sayısının açıklanmasını soru önergesi ile istedi. Ancak sorulara yanıt alınabilmiş değil.

Aileleri ve yakınları ise kayıp şahısların nerede ve ne koşulda bulunduklarını öğrenmek istiyor.

Cumartesi Anneleri, iktidar temsilcilerine, Ankara’da siyah Transporter’larla kaçırılan insanların akıbetini sordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin