AnaSayfa»Ekonomi»İtina ile her nevi şirket batırılır

İtina ile her nevi şirket batırılır

TMSF’ye emaneten verilen şirketler günden güne eriyor

Pinterest Google+

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Farklı sektörlerden 1.020 şirketin idaresi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünü bahane eden iktidar el koymak için fırsat kolladığı şirketleri TMSF’ye devrederek devlet eliyle işlenmiş en büyük gasp suçuna imza attı.

İsmi üzerinde sadece bankalardaki mevduatın sigortacılığı vazifesinin haricinde bilgi, tecrübe ve mevzuatı olmayan fonun sanayiden turizme, gıdadan hayvancılığa kadar onlarca farklı sektörden yüzlerce şirketi idare etmesi beklenemez.

ŞİRKETLER TIKIR TIKIR İŞLİYORDU

Zaten bahse konu şirketler batık bankalar misalinde olduğu gibi mali darboğaza girdiği için fona devredilmedi.

İktidar, Hizmet Hareketi’nden intikam almanın bir başka yolu olarak 1982 Anayasası’nı ayaklar altına alan ve mülkiyet hakkını hiçe sayan böyle bir icraatta bulunmayı tercih etti.

Böylece hem şirketlerin varlıkları ‘kayyım’ kılıklı gaspçılara peşkeş çekilecek hem de diğer muhalif kesimlere ‘kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ tehdidi savrulacaktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ‘kayyım’ taşıyla kuş sürüsü katletme emeline fazlası ile nail oldu.

Patronlar, sendikalar, dernek ve vakıflar hukuk devletinin temel direklerinden biri olan mülkiyet hakkını dinamitle havaya uçuran bu kararlara karşı çıkmak bir yana içten içe alkışladı.

Hatta bazı gruplar gayr-i hukukî kararlarla el konulan ve mülkiyeti hâlâ başkasına ait olan o şirketlerin mal varlıklarına göz dikecek kadar ahlaktan bînasip olduklarını fiilen ispat etti.

DUMANKAYA AİLESİ MAĞDUR EDİLDİ

Asgarî seviyede hukuk nizamı tesis olduğunda her safhası ayrı ayrı tazminat cezaları icap ettirecek kadar vahim hak ihlallerine maruz kalan gruplardan biri de Dumankaya.

Kurucusu Halit Dumankaya, Anavatan Partisi saflarında bir dönem milletvekilliği (1991-1995/19. dönem) yapmıştı.

Halit Dumankaya, oğulları Barış ve Uğur’un yanısıra kızı Ayla Pirinççi ile beraber sıfırdan zirveye çıkardıkları Dumankaya, Olağanüstü Hal’de (OHAL) çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerden biri ile 24 Eylül 2016’da TMSF’ye devredildi.

Halit Dumankaya burs ve kurban verdiği için daha evvel iki aya yakın hapis de yatmıştı. Tahliye edilmesine sevinemedi bile. Sırtına takılan elektronik kelepçe yüzünden aylarca fizikî eziyete maruz kaldı.

Saray’ın kapı kulu olmayı kabul etmeyince Ankara’daki iktidar sahiplerini bu işkence ve gözdağı da tatmin etmedi. Ailenin elinde ne var ne yok aldılar.

İLK 500 ŞİRKET ARASINDA 224. SIRADAYDI

Dumankaya fona devredildiği tarih itibarıyla yalan haber ve iftiralara rağmen dimdik ayaktaydı.

Fortune 500 Türkiye’nin Temmuz 2015’e açıkladığı 2014 rakamlarına göre Dumankaya İnşaat Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 224. sırada yer almıştı.

Aynı rapora göre Dumankaya, ‘En Hızlı Büyüyen Şirketler’ kategorisinde 5. ‘En Kârlı Şirketler’ kategorisinde ise 12. sıradaydı.

TMSF’ye geçtikten sonra şirketlerin malî tabloları süratle bozuldu. İnşaatlar yarım kaldı, Dumankaya’dan daire almış 10 bine yakın kişi mağdur edildi.

O tarihe kadar evlerin teslim edilememesi gibi bir durum vaki değildi. Bilakis sektörün en itibarlı şirketlerinden biri olan Dumankaya’da çalışmak ya da imza attığı projelerden ev veya ticarî ofis almak ayrıcalıktı.

Yatırımcısına kazandıran bir inşaat firması için bundan daha kıymetli bir mükafat olabilir mi? İşte o itibarı TMSF geldi yerle bir etti. TMSF, Dumankaya’yı itina ile batırdı.

15 Mayıs 2018 itibarıyla inşaat şirketi haricinde faaliyet gösteren 6 Dumankaya şirketi tasfiye edilecek.

Tasfiye kararı verilen şirketlerin unvanları şöyle:

1) Dumankaya Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş.

2) Dumankaya Holding A.Ş.

3) Dumankaya Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme A.Ş.

4) Dumankaya ve Mazaya İnşaat A.Ş.

5) Shov Oto Sanayi ve Ticaret A.Ş.

6) Dumankaya Teknoloji A.Ş.

Bunların haricinde grubun amiral gemisi Dumankaya İnşaat’ın akıbeti de meçhul.

TMSF BAŞKANI, “ALMAN FİRMA İLE ANLAŞMAK ÜZEREYİZ.” DEMİŞTİ

Eski AKP Beyoğlu Belediye Meclisi Üyesi, yeni TMSF Başkanı Muhiddin Gülal işgal ettikleri bir başka şirket olan Boydak’ın Kayseri’de bulunan merkezinde geçen hafta bu hususta beyanat vermişti.

Gülal, Dumankaya’nın yarım kalan inşaatlarının tamamlanması için bir Alman firma ile anlaşmak üzeri olduklarını ve meseleyi 10 gün içinde halledeceklerini kaydetmişti.

Gülal, “Yarım kalan bu inşaatlarla ilgili attığımız bu adımda sorun olursa B planımız var, her halükârda seçim öncesi aksiyon alacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Hukuk yolundan çıkıldığında bundan herkes zarar görür. Dumankaya, Boydak, Koza İpek, Naksan, Alfemo, Süvari, Uğur ve daha nicesi Türkiye’nin kazancıdır. O gruplardan herhangi birinin batması, zarara uğratılması sadece sahiplerinin değil Türkiye’nin de kaybıdır.

TMSF elinde her geçen gün kan kaybeden ve Türkiye’nin medar-ı iftiharı haline gelmiş şirketlere ve onların sahiplerini daha fazla eziyet edilmesin.

DOLAR 4,50 TL OLDU OLACAK

15 Mayıs 2018 Salı günü itibarıyla ABD Doları 4,47 TL, euro 5,30 TL oldu. Hazine’nin iki senelik borçlanma faizi yüzde 17’ye tırmandı. Çeyrek altın 303 TL. Borsa’da hisseleri satan satana.

Piyasalar yangın yerine döndü ve krizin reçetesi bellidir: Hukuk ve demokrasiye rücu edilmeli.

Mahpus işadamları, bankacılar ve diğer masum on binlerce kişi tahliye edildiğinde sermayenin kaybolan güveni yeniden tesis edilmeye başlayacaktır. Yıkılanları tamir etmek kolay olmayacak elbette.

Amma velakin ekonominin yeniden ayağa kalkabilmesi için evvela şirketlere ve sahiplerine vurulan zincirleri kırıp atmak şart.

Hizmet Hareketi’ne cibilli düşmanlığını saklamayan Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek dahi hükûmetin şirketlere el koymasına karşı çıkıyor.

Perinçek, “Özel mülkiyet anayasanın güvencesi altındadır. Siz şimdi adamın fabrikasına yükleniyorsunuz, varsa suçu yargılarsın. Ama fabrika bir suç aleti değil. O fabrika suçla elde edilmiş bir servet değil. O fabrika ekonomik yollardan kazanılmış bir fabrika. Sen ona el koyamazsın. Böyle bir hukuk sistemi olmaz.” diyor.

TAŞIMA SU İLE HAVUZ DOLMAZ

“Hayır efendim! Ben iktidarım ve ne istersem yaparım.” diyorsanız tam da bugünkü iktisadî çöküş olur ki o enkazın altından kalkamazsınız.

Düne kadar muhaliflerinize “İngiliz …” diye hakaret ettiğiniz halde bugün Kraliçe Elizabeth II’nin randevusunu koşa koşa gidersiniz. Lakin havuzun dibi delikse taşıma su ile dolmaz, doldurulamaz.

Sadece mart ayında 2,5 milyar doları sıcak para olmak üzere 4 milyar dolar yatırım dışarı kaçtı.

Başa dönecek olursak Dumankaya, TMSF elinde adım adım iflasa sürüklenmiştir. Bunun hukukî ve malî mesuliyeti tasfiye kararını alan, o kararlarda imzası bulunan herkese aittir.

NOT: Dumankaya ile alacak, borç ya da hissedarlık gibi bir münasabeti olanlar için tebligat adresi: Ankara Yolu Pendik Kavşağı Dumankaya İş Mrk. Kat: 3 Pendik / İstanbul

Önceki Son 10 Yazı:
Esrarengiz paralar da yetmedi - 15 May 2018
Erdoğan’ın ‘dövizi düşürecek’ yerli çözümü İngiltere’de olmasın - 14 May 2018
İstikrar mı dediniz; Masaya oturduğumda dolar 4.20, makale bittiğinde 4.37 TL! - 12 May 2018
Türkiye’nin riski 4 ayda 106 puan arttı: Bunun için de TAMAM - 10 May 2018
Bir nükleer krizimiz eksikti - 09 May 2018
AKP’nin en büyük kozuydu, en büyük korkusu oldu - 08 May 2018
Krizin ayak sesleri - 07 May 2018
Bu kafayla dolar seçimden sonra 5 TL! - 05 May 2018
Karanlık tünel zannettiğimizden daha uzun - 04 May 2018
S&P de Türkiye’nin kredi notunu düşürdü - 02 May 2018
önceki yazı

Yüzbinler kıymetinde bir Ramazan yaşamak için…

Sonraki yazı

Ağlayan kız!

Yorum yapın

Değerli Okurumuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir