Irak’ta olağanüstü İran hareketliliği: ABD diplomatlarını, Almanya ve Hollanda ordusu askerlerini çekiyor

Irak’ta olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. 2003’ten bu yana bölgede bulunan Amerika Birleşik Devletleri, ‘acil görevliler’ dışındaki tüm diplomatlarını Irak’tan çekme kararı aldı. Gün içinde yeni bir gelişme daha yaşandı. Almanya ve Hollanda ordusu askerlerini çekmeye başladı.

Washington-Tahran arasındaki gerilim tırmanırken, İran’ın komşusu Irak’la ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ardından Almanya ve Hollanda’dan da bir çekilme haberi geldi. Almanya ve Hollanda orduları bölgede gerginliğin artması gerekçesiyle Irak’taki eğitim operasyonlarını askıya aldı.

AMERİKA IRAK’TA ACİL GÖREVLİLER DIŞINDAKİ TÜM DİPLOMATLARINI ÇEKİYOR

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın “acil görevde bulunmayan tüm hükümet çalışanlarının” ülkeyi terk etmesi talimatı verdiği belirtildi.

Açıklamada, hem Büyükelçilik hem de Erbil’deki konsoloslukta “normal vize hizmetlerinin geçici olarak askıya alındığı” ve “Irak’taki ABD vatandaşlarına verilen acil durum hizmetlerinin kısıtlı olacağı” vurgulandı.

BBC Türkçe’deki habere göre, açıklamada ayrıca, karardan etkilenenlere “mümkün olan en kısa zamanda ticari ulaşımla” ülkeyi terk etmeleri tavsiye edildi.

Karar, Washigton’ın son dönemde Irak’ın komşusu İran üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde alındı.

Beyaz Saray İran’ı bölgede “eli kulağındaki” saldırıları planlamakla suçlamış ve Körfez Bölgesi’ndeki askeri varlığını büyütmüştü.

ALMANYA VE HOLLANDA ORDULARI DA ASKERLERİNİ ÇEKİYOR

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü, bölgede artan gerginlik nedeniyle Almanya ahlı Kuvvetleri’nin Irak’taki eğitim operasyonlarını askıya aldığını duyurdu.

‘İRAN DESTEKLİ POTANSİYEL SALDIRI’ DUYUMU

Sputnik’teki habere göre, İran’ın destekleyebileceği potansiyel saldırılara dair Almanya’nın duyum aldığını öne süren Sözcü, bunun Irak’ta askeri eğitim programlarının gelecek günlerde yeniden başlamayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Karar, Washigton’ın son dönemde Irak’ın komşusu İran üzerindeki baskıyı artırdığı bir dönemde alındı.

Almanya Sol Parti eski lideri Sahra Wagenknecht konuyla ilgili bir Twitt attı. Wagenknecht “#USA büyükelçilik personelini #Bagdad’dan geri çekti. Almanya hükümeti şimdi Irak eğitim görevini durdurdu. Almanya hükümeti, halka karşı ABD’nin savaş planları hakkında bilgi vermeli” şeklinde yazdı.

‘KARAR ABD BASKISIYLA ALINDI’ İDDİASI

Focus Online, bu kararın gerisinde ABD yönetiminin olduğuna işaret etti. Alman haber sitesi, kararın Ortadoğu’da IŞİD’le savaşan partner ülkelerle koordinasyon içinde alındığını yazdı.

Bunun birkaç saat öncesinde de ABD Dışişleri Bakanlığı, acil durumlarda görevli kişiler dışındaki bütün Amerikan hükümeti çalışanlarının Irak’tan çekilmesi emrini verdi.

Dün New York Times gazetesi, Trump yönetiminin İran’a karşı Ortadoğu’ya 120 bin asker gönderme planını tartıştığı iddiasını haberleştirmişti. Ardından ABD Başkanı Donald Trump’tan böyle bir planlarının olmadığına dair yalanlama gelmişti.

Irak güçlerinin eğitimi için bu ülkede 160 Alman askeri konuşlu bulunuyor.

HOLLANDA DA KATILDI

Almanya’nın kararından dakikalar sonra Hollandalı yetkililer de Irak’ta eğitim veren askerleri güvenlik gerekçesiyle ülkeden çekeceklerini duyurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin