Erdoğan’ın ziyareti öncesi; insan kaçırma şimdi de Moldova’da

15 Temmuz sonrasında başlayan ve yurtdışındaki eğitimcilerle işadamlarını hedef alan hukuksuz gözaltı ve baskılar Moldova’ya uzandı.  Sabah saatlerinde Moldova’da 6 eğitimci evlerinin önünden, çalıştıkları okullardan, bazıları da kapıları kırılarak evlerinden polis kimliği gösteren kişilerce gözaltına alındı. Bir eğitimci okulun eğitime başladığı saatlerde öğrencilerinin arasında götürülürken görüntülendi. Gözaltına alınan isimlerden bazıların Rıza D., Hasan K., Müjdat Ç., Hüseyin B. oldukları öğrenildi.  Bir Türkçe öğretmeni daha Hüseyin B. gibi çalıştığı okulda gözaltına alındı.

‘BAŞKANIN ADAMLARIYIZ’ DİYEREK EŞİMİ GÖZALTINA ALDILAR

Çadır Lunga Okulu Müdürü Feridun T.’nin eşi Galina T., alıkoyma olayını şöyle anlattı: ‘’Eşim sabah okula gitmeye hazırlanırken kapımızda bir gürültü duyduk. Kapıyı açınca 6 kişi içeri daldı. ‘Kimsiniz, kimlik gösterin’ dedim, ‘Evrak göstermek zorunda değiliz. Başkanın adamlarıyız’ dedi bir tanesi. Az sonra 4 polis geldi, eşimi götürdüler.’’

Bu arada Amnesty International, Moldova’da 6 eğitimcinin alıkonulması üzerine dünyaya acil durum çağrısı yaptı. Okulların veli ve öğrencileri ise havaalanında nöbet tutuyor. Ellerine aldıkları dövizler ila iadenin durdurulmasını isteyen öğrenci ve veliler, ”Bu durum kabul edilemez. Onlar sadece öğretmen.” diye tepkilerini dile getirdi.

GÖZALTINDAKİ İSİMLER İLTİCACI

Moldova makamlarınca daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ülkeye Eylül Ekim ayları içinde resmi ziyaret yapacağı duyurulmuştu. Gözaltıların ziyaret öncesi yapılması dikkat çekerken, eğitimcilerinden büyük bir kısmının daha önce iltica başvurusunda bulunduğu bildirildi.

Hukuksuz gözaltıları yapan kişilerin ‘Şahısları Merkez Savcılığı’na götürüyoruz’ dediği belirtildi. Eğitimcilerin yakınları ise gözaltı yapılan isimlerin havalimanına götürüldüğünü ileri sürdü. Olaya ilişkin Moldova yönetimi tarafından şu ana kadar bir açıklama yapılmazken, gözaltı işlemleri sırasında eğitimcilerin ailelerine ve çocuklarına da kötü muamele ve fiziki müdahale yapıldığı gelen bilgiler arasında.

Moldova’da daha önce Orizont okullarının genel müdürü Turgay Şen, 31 Mart sabahı saat 05.30’da Bükreş’e gitmek için Kişinev havaalanında pasaport kontrolünde durdurulmuş ve gözaltına alınmıştı. Organize Suçlar Başsavcılığı’na götürülen Şen, önce istihbarat elemanlarına, ardından savcılara ifade vermek zorunda kalmıştı. Şen, başsavcılıkta yedi saat kaldıktan sonra, 10 gün yurt dışına çıkma yasağıyla serbest bırakılmıştı.

EVLERE GİRMEK VE KİLİT AÇMAK İÇİN KAPI DUVARLARINI BİLE KIRDILAR

KAR MASKELİ ALIKOYMA VE ZORBALIK

Eğitimcilerin gözaltına alınması sırasında çekilen videolardan birinde, kahverengi bir Volvo aracı kullanan yüzleri kar maskeli iki kişi dikkat çekti. Hukuksuz gözaltılarda Moldova polis teşkilatı ya da istihbarat örgütünden olanların kimlik göstermelerine karşın bu iki kişinin AB üye aday bir ülkenin sınırları içinde kar maskeli hareket etmesi, Türk istihbarat teşkilatının da operasyonlarda doğrudan bulunduğunu akıllara getirdi.

Erdoğan yönetimi, 15 Temmuzdan bu yana dünyanın 160 ülkesindeki eğitimcilere karşı kaçırma, yerel yönetimlerle anlaşarak, deport ve hukuksuz şekilde ülke dışına çıkarılması için faaliyet yürütüyor. En son Moğolistan’daki eğitimcilere yönelik MİT operasyonu dünyadan gelen tepkiler ve ülke yöneticilerinin demokratik tavrı ile durdurulmuştu.

ESKİ MİLLİ EĞİTİM BAKANI SANDU: EĞİTİM ÖZGÜRLÜK VE İNSAN HAKKI DEMEK, ÖĞRETMENLERİ SERBEST BIRAKIN

Moldova eski Milli Eğitim Bakanı Maia Sandu, ülkesinde yaşanan hukuksuzlukları bir video ile anlatarak kınadı  ve öğretmenlerin serbest bırakılmasını istedi. ‘Otoriter lider Erdoğan ile Moldova’nın  otoriter yönetimi birlikte hareket ediyor’ cümlelerini kuran Sandu, 7 eğitimci ve okul yöneticisinin hukuksuz şekilde gözaltına alınıp deport edilmeye çalışıldığını söyledi. Sandu, “Eğitim özgürlük demektir, insan hakkı demektir, demokrasi demektir. Moldova’da olup bitenleri duymanızı istedim.” cümlelerini kullandı.

MUHALEFET PARTİSİ LİDERİ NASTASE: ERDOĞAN SORUMLU;  MOLDOVA HÜKÜMETİ ANKARA’DAN MADDİ DESTEK ALDI

Euronews’te yer alan habere göre; Moldova İstihbarat Servisi (SIS)’ın açıklamasında, terörle mücadele ekiplerince ülkenin farklı yerleşim yerlerinde düzenlendiği kaydedilen operasyon için yabancı servislerle işbirliği yapıldığı bilgisi dikkat çekti.

Muhalefet olaydan Erdoğan’ı sorumlu tuttu, iktidarı Türkiye’den para almakla suçladı

Muhalefetteki Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) lideri Andrei Nastase gözaltı işlemini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi. Olaydan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan Nastase “Bu eylem otoriter cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, muhaliflerine yönelik bütün dünyada işlediği baskılarının ülkemizde yaşanmasıdır.” ifadelerini kullandı. Nastase ayrıca öğretmenlerin Türkiye’ye teslim edilmesi karşılığında Moldova hükümetinin Ankara’dan maddi destek aldığını savundu.

ERDOĞAN’IN ZİYARET EDECEĞİ AÇIKLANMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip  Erdoğan’ın başkent Kişinev’i  Eylül-Ekim aylarında ziyaret edeceğiniMoldova Devlet Başkanı Igor Dodon açıklamıştı. Erdoğan yönetimi. Molodva’da Devlet Başkanlığı’nın binasının restorasyonunu üstlendiği duyurulmuştu.

Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman da Eylül 2017’de yaptığı ziyaretinde Moldova Parlamento Başkanı Andria Candu ile görüşerek, hukuksuz bir şekilde Türk okullarının Maarif Vakfı’na devrini istemişti.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Para bunları da oynatmış. Üç kuruşa itibarlarını kiralayabiliyorlarmış demek ki…
    Bakalım Moğolistan kadar olabilecekler mi? Yoksa, AB’ye onları değil, Moğolistan’ı alsınlar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin