KHK mağduru öğretmen ve 3 çocuğu Paris havaalanında 10 gündür mahsur

Üç çocuğuyla birlikte Fransa’nın başkenti Paris’e kaçmak zorunda kalan KHK mağduru anne ve 3 çocuğu sınır dışı edileceği belirtildi. 10 gündür havalimanında bekleyen aile mağduriyet yaşıyor.

Euronews’in haberine göre, 2009-2016 arasında Türkiye’de coğrafya öğretmeniliği yapan ve ismi gizlenen kadın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla KHK ile görevinden ihraç edildi. Daha sonra ise hakkında açılan davada, 2009 öncesinde Gülen Hareketi’nin okullarında çalışmış olmaktan, Bank Asya’da hesabı bulunmasından ve üç çocuğunu Gülen Cemaati okullarına yollaması nedeniyle ‘terör örgütü üyesi’ kabul edilerek, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eşi de Türkiye’de arandığı için yurt dışına çıkan kadın, söz konusu süre içerisinde Meriç sularını aşarak Yunanistan’a geçti. Coğrafya öğretmeni, kendisini Yunanistan’da karşılayan eşiyle Fransa’ya uçak bileti aldı. Paris’te havaalanına indiklerinde Fransız polisi onları durdurdu. Bu süreçte öğretmen anne için Fransa’da sığınma kararlarını değerlendiren OFPRA, 40-45 dakika süren bir video konferansın ardından üç çocuklu annenin Fransa’ya sığınamayacağına karar verdi. OFPRA, Yılmaz’ın sunduğu belgeleri alıp incelemedi. Yılmaz’ın eşi ve avukatların itirazlarına rağmen karar değişmedi. 40 dakikalık değerlendirmeden çıkan tavsiye kararla hükmeden mahkeme, Yılmaz öğretmeni Yunanistan’a geri gönderme kararı aldı. Sığınmacı anne ve üç çocuğu, Fransız makamlarının vereceği son kararı bekliyor. Söz konusu kadın, 14, 12 ve 10 yaşındaki üç çocuğuyla birlikte, 27 Ağustos’dan beri bu havaalanında yaşıyor.

Coğrafya öğretmenini savunmak için havaalanına gelen Avukat Assim Benlahcen “Sığınmacı anneyi ve çocuklarını Yunanistan’a göndermek onları direkt hapse yollamak” anlamına geldiğini söyledi. Benlahcen, “Yunanistan’a gittiklerinde orada belgeleri sorulacak. Bu dokümanların olmadığı görülünce Türkiye’ye yollanacaklar. Bu karar onları dolaylı yoldan hapse göndermektir.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin