İnşallah tutuklanır!

YORUM | BARBAROS J. KARTAL | @barbarosjkartal

Aynen böyle düşünüyorum. İnşallah, Kemal Kılıçdaroğlu tutuklanır.

‘Yahu bir insanın özgürlüğünden mahrum olması istenir mi?’ falan geçelim bunları. 50 bin kişi masum yere hapisteyse, ev hanımları ters kelepçe ile yollarda yürütülüyorsa, yaşlı teyzelerin evi basılıp dayak atılıyorsa, değnekle zor yürüyen dedeler kelepçelenip balık istifi hapislere tıkılıyorsa ve ana muhalefet lideri bunları seyrediyorsa hiç umurum olmaz.

Bu ülkenin 3. büyük partisinin iki eş başkanı birden hapiste. Neden biliyor musunuz? Kılıçdaroğlu ve arkadaşları dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘evet’ oyu verdikleri için. Dokunulmazlıkların sadece ve sadece bu sebeple kaldırıldığını bile bile hem de. O günkü korkaklıklarının neticesinde sadece HDP’liler tutuklanmadı. Kendi vekili Enis Berberoğlu’nun da hapse girmesine sebep oldu Kılıçdaroğlu. Bunu başka vekillerin takip etmesi şaşırtıcı olmaz.

Adalet yürüyüşünü, partide koltuğunu sağlama almak için yaptığını bilmeyen mi var? Ne adalet araması? Referandum gecesi, ülkenin kaderinin değiştiği saatlerde, seçim hilesinin hiç bu kadar aşikâr yapılmadığı, mühürsüz oyların milyonlarla ifade edildiği anlarda 2 dakika top çevirip hileli sonuçları meşrulaştırmadı mı? Sonrasında kilometrelerce yürüyeceğine o zaman 5 dakika mesafedeki YSK’ya yürüseydi çok daha anlamlı bir adalet arayışı gerçekleştirecekti.

Bütün bir ‘Hayır’ oyu veren kitlenin gazını aldı o gece. ‘Hadi yatın, geçmiş olsun’ dedi. Kazandığı seçime bile sahip çıkamayan bir lidere kim neden güvensin?

ONLARIN BÜTÜN MUHALEFETİ BU!

İnsanlara en zalim işkenceler yapılırken ne yaptı Kılıçdaroğlu? Hamile kadınlar tutuklanırken? Doğumhanenin önünde polisler nöbet tutarken? Ankara’nın göbeğinde siyah minibüslerle insanlar yaka paça kaçırılırken Kılıçdaroğlu ne yaptı? İki itiraz etmişse üzerine bunu dengelemek için onlarca kez Erdoğan ağzıyla ‘FETÖ’ lafları etmedi mi? Sezgin Tanrıkulu gibi gerçek bir insan hakları savunucusunu kenara koyarsak CHP’den kim var Allah aşkına? Yolda yara olan ayaklarının fotoğraflarını çektiler, terli tişörtlerini gösterdiler… Onların bütün muhalefeti bu!

Sırf Cemaate yapılıyor diye sustukları şeylerin yüzde biri kendilerine yapılsa böyle mi davranırlar? İşin en komik yanı Cemaate yapılıyor diye ses çıkarmadıkları zulümleri yapan zalimler sanki onlara acıyacak!

‘15 Temmuz kontrollü darbe’ deyip duruyor. Ülkenin rejiminin değişmesine dayanak olan bir kumpas ile ilgili olarak söylediklerini ertesi gün inkâr etmekten başka ne yapıyor? 15 Temmuz mahkemelerinde AKP hakimlerine ve AKP savcılarına rağmen ne ayrıntılar gün yüzüne çıkıyor, bu mahkemeleri takip eden bir partili var mı?

15 Temmuz için bir kurgu diyeceksiniz, sonra bununla ilgili hiçbir şey yapmayacaksınız. ‘Elimizde şu var, bu var’ diyeceksiniz, haklı olarak muhatabınız ‘Hadi açıkla!’ dediğinde korkup masa altına gireceksiniz. Yazdırdıkları rapor her şeye rağmen AKP’nin kurgusunu delik deşik ediyor ama bir daha kapağını açtıkları yok. ‘Dediklerimin arkasındayım’ diyen Akaydın’ın duruşunun yarısı bile yok. Ahmet Hakan gibi biri bile Kılıçdaroğlu’na ne konuşacağını dikte edebiliyor.

BAŞKA TÜRLÜ MESELEYİ ANLAYAMAYACAKLAR

Aman efendim tutuklanırsa en çok ‘FETÖ’nün işine gelir, dış dünyada bunu anlatamayız, ayağa kurşun sıkmak gibi olur, ülke karışır tarzı laflara aldırmadan Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nu tutuklamak için harekete geçmesini istiyorum. Harekete geçmek derken gülünç duruma düşmeyeyim, bir ‘Alın bunu da!’ demesine bakar hepimiz biliyoruz.

Meselenin Cemaat meselesi olmadığını başka türlü anlayamayacaklar çünkü.

Ama tutuklanmayacak bence. Normal bir AKP’linin bile bu kadar da olmaz diyeceği bir şeyi Erdoğan yapar mı? Siyasi olarak Erdoğan, karşısında tüy siklet kalan Kılıçdaroğlu’nu tutuklatmak gibi bir hata yapar mı? Büyük bir kitlenin pasifize olmasını sağlayan, siyaseten kolay bir lokmayı kahraman yapar mı? Normal şartlarda yapmaz. Erdoğan’a kalsa ölene kadar Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin koltuklarında kalmasını tercih eder. Ama diktatörlük de böyle bir şey, rasyonel akıl ile açıklanamayan şeyleri yapmak da var meslekte.

ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA İKİ MESAJ

Peki Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağını neden ima ediyor?

Erdoğan açıkça tehdit ediyor. Kılıçdaroğlu’nun geri adım atacağını biliyor çünkü. Kılıçdaroğlu’na, ‘Çok konuşmaya cesaret edemesen de elindekileri görüyorum. Sana bunu ulaştıranları da biliyorum. Kazara bunları gündeme getirirsen sonun olur’ diyor.

İki mesaj veriyor:

1) Mit Tırları hadisesi kapanacak. Havuzun bütün ajitasyonlarına, vatana ihanet, casusluk gibi büyük büyük laflarına bakmayın. Erdoğan için MİT tırları hadisesi büyük bir olaydır. Nasıl bir suça karıştığını çok iyi biliyor. Yarın öbür gün yargılanırsa önüne gelecek en kalın dosyaların bir tanesi de bu olacak kimsenin şüphesi olmasın. İlk Aydınlık’ta çıkmış olması boşuna değil.

2) “15 Temmuz ile ilgili susacaksın” diyor. Ülkede herkesi susturdum ama sen yine arada bir, zaman zaman, bazen 15 Temmuz ile ilgili çıkıp resmi söylemi bozuyorsun. Son tahlilde ana muhalefet lideri olduğun için ister istemez ekranlara konuk olabiliyor ya da grup toplantın canlı yayınlanıyor. Bu konu kapanacak.

İnşallah ben yanılırım da Kılıçdaroğlu öyle de yapsa böyle de yapsa sonunun aynı olacağını görür ve bir cesaret patlaması yaşar.

Herkes Kılıçdaroğlu’na konsantre olmuşken gözden kaçan başka bir şey var. Erdoğan için en önemli parti MHP’dir. Doğal olarak en çok MHP’deki gelişmeler onu ilgilendiriyor. Milliyetçilik gazına sonuna kadar basması lazım. Bunun için devlet, devletin güvenliği, huzur, terör gibi konular önem kazanıyor. “7 Haziran’dan 1 Kasım’a” adlı sosyal bir deney var elimizde. Ülkede yaşanacak yeni gelişmeleri buna göre değerlendirmek gerekecek. Meral Akşener ve etrafındakiler bence Kılıçdaroğlu’ndan çok daha fazla hedefte.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

  1. Teşekkürler. Çok güzel bir yazı olmuş. Ana muhalefet partisi ve Kılıçdaroğlu konusunda cemaatin hissiyatına cevap vermişsiniz.

    Keşke Akaydın, hakkında yapılan sindirme çalışmalarına yenik düşmese de biraz daha cesur olabilse. Keşke.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin