Maskeli Darbe: Asıl darbe silahlı kuvvetlere [Yazı Dizisi-6]

YAZI DİZİSİ | VEYSEL AYHAN | @veyhann

YÜZDE 1,5 DARBEYE KARIŞTI YÜZDE 40 TASFİYE EDİLDİ

Vatan Partisi Başkanı Doğu Perinçek, yapılan tasfiyelerin ardında kimler olduğunu saklama gereği duymuyordu: “Ordudaki tasfiye listelerini biz hazırladık, verdiğimiz isimlerin tamamı uzaklaştırıldı…”

TSK’nın resmi açıklamasına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yüzde 98.5’i darbeye katılmadı. Buna rağmen, TSK’nın personel sayısı darbeden hemen sonra 561.496’dan 351.176’ya indirildi. Yani TSK’nın yüzde 40’ı tasfiye edildi.

2 orgeneral, 10 korgeneral, 6 tümgeneral, 148 tuğgeneral olmak üzere toplam 168 general ihraç edildi.

1,882 rütbeli subay, 6 bin 563 subay, 1,589 astsubay ihraç edildi.

Fişlemeler o kadar eski ve düzensizdi ki 14 Temmuz 2017 tarihli 692 sayılı KHK ile rütbeleri geri alınan Astsubay Tevfik Özçaycı’nın tam 3 yıl önce vefat ettiği ortaya çıkmıştı.

TUTUKLU GENERAL TUHAFLIĞI

TSK’nın toplam 358 generalinden 168’si tutuklu. Yani yaklaşık yüzde 50’si tutuklu. Genelkurmay, tutuklanan ve işkence gören 168 generalin darbeye karıştığını iddia etmedi. Sadece tutuklu olduklarını beyan etti. Çünkü 168 generalin katıldığı bir darbenin başarısız olma ihtimali yok. Elleri altında yaklaşık 200 bin silahlı asker olan generaller eğer darbe yapmaya kararlı olsalardı yapamazlar mıydı?

Bu generallerin çoğu darbe akşamı izinde veya evlerinde olduğu halde MİT fişlemelerinde yer aldıkları için sonraki günlerde tutuklandı, ağır işkence gördü. Bu isimler Erdoğan’ın kuracağı diktatörlük için tehlikeli gördüğü generaller idi. Çoğu NATO deneyimli, liberal, Atatürkçü idi ama MİT tarafından tamamı Cemaatten olduğu iddiasıyla tutuklatılmıştı.

AKINCI ÜSSÜ’NÜ KURTARAN KOMUTAN

Tutuklamaların darbecilikle değil, fişlemelerle olduğuna dair somut bir örnek: CHP’li Komisyon üyesi Aykut Erdoğdu, dönemin 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar’a şu soruyu soruyor:

“Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç ‘Bana Genelkurmay Başkan Vekili olarak atanan Orgeneral Ümit Dündar, Akıncı’ya gitmemi emretti. Akıncı’daki operasyonu ben yönettim ve orayı kurtardım’ diyor. Eğer darbeyle bu kadar aktif olarak mücadele etmişse sizce bu korgeneral niye tutuklu olabilir?”

Orgeneral Dündar’ın cevabı ise şu:

“Ben olayın dışındayım. ‘Emirlere uydum’ derken, evet, uyguladı. Son noktada da Akıncı Kışlası’nın kontrol altına alınması konusu önem taşıyordu. Dolayısıyla ben de Ankara’da temasta olduğum Yıldırım Güvenç’e oranın kontrol altına alınması gerektiğini ve darbecilerden kurtarılması gerektiğini düşünerek o yönde kendisine talimat verdim, kendisi de gitti Akıncı Kışlası’na ve oradan kontrolü alarak çıktı, o şekilde ifade edeyim.”

HASTANEDE TEDAVİ GÖRÜRKEN DARBEYE KATILMIŞ !

5 Temmuz’da Skorsky helikopterin düşmesi sonucu eşi ve kızını kaybeden, kendisi de ağır yaralanan Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru darbe sırasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tedavideydi. Gülhane Askeri Tıp Akademisinde tedavi altında olduğu için istese bile darbeye destek veremeyecek biri. Fakat tutuklandı.

‘DARBENİN LİDERİNİ’ ÜSSE ÜNAL VE AKAR ÇAĞIRMIŞ

Darbenin lideri olarak ilan edilen Orgeneral Akın Öztürk darbe günü son anda İzmir’den uçağa binip Ankara’ya geliyor. Darbe başladığında sivil kıyafetli. Abidin Ünal ve Hulusi Akar’ın çağırması sonrası Akıncılar’a geçip duruma müdahale ediyor. Önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la beraber ama sonra “darbenin lideri” diye tutuklanıyor.

Akıncı Hava Üssü davasında Tümgeneral Mehmet Dişli’nin çapraz sorgusunda bir soruya verdiği cevap korkunç tuzağı açıklıyor: “Evet, Akın Öztürk’ü benim yanımda emir vererek sayın Hulusi Akar çağırdı. Bu tabii ki bir çelişkidir. Akın Öztürk orada planlama gereği kaldı başka şeyler olmasa Çankaya Köşkü’ne de girecekti.”

Dişli böyle diyor ama Akar’a bu çelişkiyi sorma ihtimali yok.

OdaTv‘de Müyesser Yıldız‘ın haberine göre, Orgeneral Akın Öztürk 16 Temmuz’da Akıncı Üssü’ne yapılan operasyonla kurtarılan ‘rehine’lerden biri.

TSK İdari Tahkikat Raporuna göre Özel Kuvvetler, darbeciler ile rehinelerin kurtarılması maksadıyla müzakere yapıyor ve rehineleri kurtarıyor:

Raporda “Müzakereler sırasında Albay Murat Yiğit ve 37’inci Özel Kuvvet Taburunda görevli Başçavuş Nurettin Aydın tarafından rehine personel darbecilerden sırasıyla alınmıştır” deniyor. Kurtarılanların arasında  Orgeneral Akın Öztürk de var.

Göründüğü kadarıyla Orgeneral Akın Öztürk kasten darbeci olarak damgalanmak üzere Akar tarafından Akıncı Üssü’ne çağrılmış.

TEK BİR ASKER ÇIKMIYOR AMA…

Erdoğan’ın kaldığı otele 15-20 dakika mesafede Türkiye’nin en önemli askeri merkezlerinden Aksaz Deniz Üssü var. Burada 2 tugay, yaklaşık 4 bin silahlı askeri personel, savaş gemileri ve uçaksavarlar var. Bu üs istese Erdoğan’ı rahatça alabilir. Üsten tek bir asker darbeye karışmıyor ama üssün komutanı Tuğamiral Namık  Alper 16 Temmuz sabahı ‘darbeci’ diye tutuklanıyor.

ÜSSÜ DARBECİLERDEN KURTARAN GENERAL DE TUTUKLANDI

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hüseyin Demirarslan. Darbe sırasında İzmir-Gümüldür’de tatilde. Olaylar başlayınca Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ı arıyor. Ünal kendisine Eskişehir’e gitmesi talimatını veriyor. O da önce Çiğli’ye oradan da Eskişehir’e geçiyor.

Darbenin bastırılmasında aktif rolü var.

Fakat Binali Yıldırım ‘Eskişehir’de ki BGHM merkezinden bir korgeneralin yazılı emir isteyerek operasyonları geciktirdiğini’ söylemesi üzerine tutuklandı.
Gerçek 6 ay sonra ortaya çıkıyor. Çünkü yazılı emri isteyen Demirarslan değil, Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’ydu. Kadıoğlu hala görevine devam ediyor fakat Demirarslan tutuklu.

DARBENİN KOORDİNATÖRÜ, LONDRA’DAN…

Tümgeneral İdris Aksoy, darbenin koordinatörü olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Peki ne yapmış Aksoy ? İddianamelere ve ifadelere göre darbe günü Londra’dan dönüyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı adına bir toplantıya gitmiş. Darbe akşamı İstanbul’a iniyor. İfadesine göre o da Moda’daki düğüne gidecek. Fakat havalimanından çıktığında düğüne yetişemeyeceğini fark edip Yenikapı’ya gidiyor. Bandırma feribotu’na binip Bandırma’ya gidiyor. Feribottan indiğinde darbe başlamış. Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ı arıyor. O da Eskişehir’e git diyor. O da Eskişehir’e gidiyor.

Sonra ‘darbenin koordinatörü’ diye tutuklanıyor.

AKINCI ÜSSÜNÜ KURTARAN 5 PİLOT ‘CEMAATTEN’ DİYE TUTUKLU!

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal’a, 15 Temmuz gecesi Akıncı’ya neden geç müdahale edildiği sorulduğunda ‘o esnada güvenecek pilot bulamadıklarını’ söylüyor. ‘Ancak sadece 5 pilot bulabildiklerini ve sabah saat 4 buçukta müdahale edebildiklerini’ anlatıyor.

Ama darbe üssünü bombalayan bu 5 pilot daha sonra Cemaat üyeliğinden tutuklanıyor.

MİT FİŞLEMELERİ İLE CADI AVI

Dönemin Personel Daire eski Başkanı Korgeneral İlhan Talu, CHP Milletvekili Dursun Çiçek’e gönderdiği mektupta, 2015 YAŞ toplantısında MİT’ten gelen rapor doğrultusunda 14 general ve amiralin Hizmet Hareketi ile bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle terfi ettirilmediğini yazdı. Cemaatten olmakla suçlanan bu kadar az ise 168 general niye tasfiye edildi?

Cevabı açık ve net: Erdoğan’a muhalif olma olasılığı…

EN BÜYÜK ZULÜM HARBİYELİLERE

Darbe girişimine ne olduğundan habersiz bir şekilde katılan 1.214 öğrenci var. Bunların bir kısmı tatbikat yapıyoruz diye silahsız bir şekilde köprüye getirilmiş. Darbeden haberleri yok. Bunların çoğu işin içyüzünü öğrenince teslim oldu. Bir kısmı linç edildi.

Ve darbecilikle hiçbir ilgileri olmayan 1.214 öğrenci bahane edilerek 16 bin 409 öğrenci harp okullarından atıldı. Ailelerinin büyük ümitler besleyerek büyütüp askeri okullara gönderdiği bu öğrenciler dünyanın hiçbir yanında görülmemiş bir zulümle kazanılmış haklarını kaybetti. Ve bir kısmı maalesef hukuksuzca hala cezaevlerinde tutuluyor.

‘BUGÜN FAZLA YORMAYIN AKŞAM İŞİMİZ VAR’

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, 15 Temmuz sonrası görevine devam etti. Ama 15 Temmuz akşamı olacaklardan haberi olduğuna dair ciddi tanıklıklar var. Adalet Yürüyüşünün sembol ismi: Veysel Amca, harp okulu kampındaki oğluyla ilgili şunları anlatıyor: “Benim oğlum Harp okulu 2’den 3’e geçti. Yalova’da kamptaydı. Bunlara ‘plansız tatbikata gidiyoruz’ demişler. Bunları otobüse koyuyorlar, 12’yi beş geçe.

O gün oraya Hava Kuvvetleri Komutanımız geliyor teftişe. Orada emir veriyor: “Bugün çocukları spora ve eğitime fazla yormayın akşam işimiz var.”

Şimdi bu komutan görevinde.

DARBEYE KATILMAYAN POLİSLERE TUTUKLAMA

Darbe gecesi hiçbir emniyet mensubu girişime katılmadığı halde, 15 Temmuz bahanesiyle hemen ertesi gün merkez ve taşra teşkilatlarında görevli toplam 8 bin 777 personel görevinden uzaklaştırıldı, bir kısmı tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, 15 Temmuz gecesi rutin operasyonlar nedeniyle 6 binin üzerinde polisin görevde olduğunu açıklamıştı.

40 TANE YARDIMCIM VAR BENİM. 1 TANESİ ESNEMEDİ

Çalışkan, Meclis darbe komisyonunda ise şu sözleri söyledi: “Teşkilatımla 15 Temmuz’da ayrı bir gurur duydum. Hiçbir yardımcımda esneme olmadı. Bakın, 40 tane yardımcım var benim. 1 tanesi esneseydi gücümüz yüzde 25, yüzde 30 düşerdi, 3 tanesi esneseydi yarıya düşerdi. Polis memurundan müdür yardımcısına kadar hepsi bana göre kahramanlık gösterdiler.” Çalışkan’ın ifade ettiği gibi tek bir emniyet müdürü darbecilere destek olmamıştı.

HİÇBİR EMNİYET MÜDÜRÜ DARBEYİ DESTEKLEMEDİ AMA…

Türkiye’de 81 il var. 15 Temmuz sonrası 76 il emniyet müdürü cemaat mensubu iddiasıyla değiştirildi. Peki 15 Temmuz akşamı darbeye katılan emniyet müdürü oldu mu? Olmadı. Bilakis her ilde emniyet, durumu kontrol altına alıp darbeye girişenleri gözaltına aldı.

Ama yine de MİT fişlemeleriyle Emniyet’ten on binlerce polis müdürü, polis tasfiye edildi. Bir kısmı halen tutuklu.

Darbe teşebbüsünü polisler yapmamıştı. Darbeye destek veren polis de olmamıştı. Ama bahane ‘darbe’ idi.

DARBE İLE İLGİSİ OLMAYAN YARGIÇLARA TUTUKLAMA

15 Temmuz gecesi saat 04:30 civarı, Ankara C. Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen hiçbir delile dayanmaksızın binlerce yargıç hakkında gözaltı kararı verdi.

O sabah yasalar aleni çiğnenerek Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan ve Erdal Tercan gözaltına alındı. 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 2.745 adli, idari hakim ve savcıya hakkında o gece 04.30’da başlatılan ve biten bir soruşturma neticesinde gözaltı kararı çıktı, büyük kısmı tutuklandı.

Yargıçlar darbeye mi katılmıştı?

HSYK’DAN FİŞLEME İTİRAFI!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa ihraç edilen 4.521 hakim ve savcı için “Nasıl bir gecede tespit edildi, ihraç edildi?” sorusuna cevap veriyor:

“Biz, 1-1,5 yıl öncesinden çalışmaya başlamıştık. Bu çalışmaları yaparken de ilk kez rutinin dışına çıkarak, emniyet birimlerimizle, istihbarat dairesi, terör dairesi ve MİT ile uyumlu ve koordineli bir çalışma yürüttük. Bilgi havuzu oluşturduk. Bu kişilerin belirlenmesi çalışmasını yaptık.” (TRT Haber)

Yarın: 7. Bölüm: 249 İNSANIN ASIL KATİLİ KİM?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin