Hicret yolcularının sesi olmak ve destek için 50 km yürüdüler

HABER | NECDET ÇELİK – BASRİ DOĞAN

İngiltere’de ikamet eden 17 gönüllü, zorlu Meriç yolculuğuyla Yunanistan’a hicret eden Hizmet gönüllüleriyle empati kurmak ve dünya kamuoyunda farkındalık oluşturmak için 50 kilometre yol yürüdü. Mültecilere yardım için başlatılan kampanyada ise 11 bin eurodan fazla bağış toplandı.

Etkinliğe destek günden güne büyüdü ve uzun mesafeyi yürümeyi göze alanların sayısı 17 oldu.. Gönüllüler bu sabah Belçika’nın Clairefontaine kasabasından yola çıktı. Eksi 1 derece havada, ara sıra yağan karla karışık yağmur altında yola devam eden gençler, yol güzergahı üzerinde Lüksemburg’a sığınan Türk muhacirlerin ikram ettiği sıcak çorbayla kahvaltı yaptı.

İngiltere’de üniversite öğrenimi gören Halil, Ekmel, Abdullah, Hamzah, Mehmed ve Emre isimli 6 gönüllü, Yunanistan’a sığınan ve zor kış şartlarında hayatlarını sürdürmeye çalışan mağdurlar için farkındalık oluşturmak amacıyla bu organizeyi düzenledi.

Zorlu yolculuğa dair farkındalık oluşturmak için, dört ülkeyi kapsayan bir rota çizen gençler, 50 kilometrelik mesafeyi yürüyerek kat etmeyi kararlaştırdı. Girişime destek verenler de, açılan hesaba bağış yaparak etkinliğe destek verdi.

BAĞIŞLAR YUNANİSTAN’A ULAŞTIRILACAK

Farklı milletlerden gönüllüler, alışık olmadıkları iklim şartlarından dolayı yürüyüş boyunca zaman zaman zorlandı. Olumsuz yol şartlarına rağmen katılımcıların kararlılığı, sosyal medyada paylaştıkları videolara yansıdı.

Yol güzergahında Fransa topraklarına kısa süreliğine girip çıkan 17 kişilik gönüllü grubunun son durağı Almanya’nın Perl kasabası oldu. Kampanya sonunda toplanan bağışlar, gençlerin 17-21 Şubat tarihlerinde Yunanistan’a yapacağı ziyaretle mülteci ailelere dağıtılacak.

AKTİVİTENİN MOTİVASYONU: WHATSAPP SESLİ MESAJI

Genç gönüllüleri kış gününde bu aktiviteye iten, içlerinden birine Türkiye’den gelen sesli mesaj olmuş. Mesaj içeriğini paylaşan Emre adlı aktivist duygularını, “Demokratik ülkelerde yaşayan bizler, Türkiye’deki mağdurların sesi olmak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde zulüm altında inleyen dava arkadaşlarımız bize hakkını helal etmeyecek.” sözleriyle dile getirdi.

Kadın gönüllüer Londra’da yürüdü

Gençlerin takdir toplayan girişimine kadın gönüllüler de sessiz kalmadı. Londra’dan bir grup gönüllü, başkent içinde 12 kilometrelik mesafeyi yürüyerek girişime destek verdi. Meriç’i kucağında evladıyla aşan annelerle empati kurmak için bir gönüllü yürüyüşe çocuğuyla katıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin