Hedefi tutturmuştuk aslında!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Memleketin haline bakın… Patronlar kulübü TÜSİAD’ın en tepesindeki iki isimden biri olan Tuncay Özilhan’ın Japon ISUZU ile müşterek kurduğu fabrika ocak, şubat, mart ve nisan aylarında her ay 6 gün kapalı kalacak. Kamyonet ve midibüs imal edilen tesiste bine yakın kişi istihdam ediliyor.

Senelik 1 milyar TL satış hasılatı elde edecek kadar büyük bir firmanın yılın 12 ayından birini daha sene başında defterden silmesi krizin hangi safhaya geldiğini gösteriyor.

İFLAS DALGASI…

Krizde artık devasa şirket ve holdingler bile sendelemeye başladı. İflas dalgası başladı bile…

Özilhan’ın bir diğer ortağı da Aksaraylı Yazıcı ailesidir ki Türkiye’de kimsede nakit kalmasa onlarda muhakkak nakit vardır. Bir tarafta Japonlar, diğer tarafta Yazıcılar var.

Yine de Özilhan piyasadaki nakit sıkışıklığından, artan maliyetlerden ve satışların düşmesinden dert yanıyor.

Bankalar Saray’dan gelen talimatlara göre hareket ettiği için onlar kayıp. Futbol kulüpleri ile kredi kartı batıklarını kurtarma derdine düştüler. Ekonomiyi sırtlayan firmaları düşünen yok.

TEMSA DA BİR AY KAPALI

Sabancı’nın otobüs imal eden firması Temsa da ocak ayı boyunca kapalı kalacak. Sipariş alamadığı için işçiler mecburen izne yollandı.

Türkiye’de 2017’de 956 bin taşıt satılırken kriz senesi 2018’de 621 bin adet satış yapılabildi. Yüzde 35 daralan bir pazarda imalat sanayiinin bundan zarar görmemesi mümkün mü? Otomotivci 2019 senesinden de ümidini kesti.

Türkiye’nin ihracat lokomotifi bir sektöründe vaziyet böyle iken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Hedefleri tutturduk.” diyebiliyor.

Hedefi de 65 milyar TL bütçe açığı imiş. Maliye Bakanlığı ne hallere düştü! Denk bütçe iftihar vesilesi idi. Halihazırda milyarlarca lira açık vermek marifet sayılıyor.

BÜTÇE 72,6 MİLYAR TL AÇIK VERDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın damat kontenjanından Hazine’nin başına geçen Albayrak esasında kendi tespit ettiği hedefi bile tutturamadı.

Hedef: Sene başında 62 milyar TL, sene ortasında 65 milyar TL. Tahakkuk eden rakam 72,6 milyar TL? Açıkta bile 7,6 milyar TL sapma olmuş.

Daha doğrusu bütçedeki kara delik büyüdükçe büyümüş ve Cumhuriyet tarihinin yüz kızartıcı rekoru kırılmış.

Bütçe açığında Cumhuriyet hükûmetlerinin hepsini geride bırakmak Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine, böylesine vahim bir rekora rağmen “Hedefi tutturduk.” diyebilme pişkinliği de damat Berat’a nasip oldu.

ENFLASYON HEDEFİ NE İDİ, NE OLDU?

Damat Berat seçime kadar hangi rakam olursa olsun halka masal anlatmaya devam edecek. “Oy ütmek” bunu icap ettiriyor.

Enflasyonda yüzde 7,2 hedefi ile yüzde 20,30 arasında nasıl bir yakınlık olduğunu herkes merak ede dursun Albayrak hedefi nasıl tutturduğundan dem vuracak.

En muhalif görünen gazete ve televizyonun bile rakamları alt alta yazıp toplayabilecek ihtisas muhabiri ya da editörünü istihdam etmekten vazgeçtiği bir memlekette siyaset yapmanın keyfini Albayrak sürmesin de kim sürsün?

SEN MİSİN SABAH-ATV’YE HESAP SORAN?

Televizyonlarda “Ver Mehteri” ile başlayan yayın kuşağı günün sonunda Diriliş dizisi ile hitama eriyor. Efsunlanmış milyonların derin uykudan uyanmaması lazım.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) ilgili daire başkanı, Sabah-ATV’nin sahibi Turkuvaz Medya’ya rekabet kurallarını hatırlattığı anda koltuğunu kaybediyor.

“Kriz var” deme cesareti gösteren birkaç insan da sosyal medyadan, televizyon ekranlarında linç ediliyor.

AKSİNİ KİM İSPAT EDECEK?

Otoriter rejimlerde iktisadî yahut siyasî kriz var-yoktur. Aksini kim ispat edecek? Mesleğinin hakkını veren gazeteciler yoksa hakikati kim ortaya çıkmasına vesile olacak?

Erdoğan Türkiyesinde demokrasi ve hukuk teferruattır. Devletin tek vazifesi var: O da Erdoğan’ın hısım-akrabasını ve bir avuç zümreyi doyurmaktır. Erdoğanizm dünyanın öbür ucunda bile makes bulmaya başladı. Artık otoriterlik ihraç ediyoruz.

Diktatörlük yolunda tam gaz ilerleyen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Erdoğan’dan aldığı ilhamla Wikipedia’yı yasaklayan ikinci isim oldu. Türkiye’de iki senedir kapalı dünyanın en zengin kütüphanesi.

WIKIPEDIA DA NE İMİŞ!

Malum orada da açlık ve sefalet diz boyu. Asgari ücretin zamlı hali 20 dolara tekabül ediyor. Tuvalet kâğıdı almak isteyen yanında iki üç çanta dolusu Bolivar banknot götürüyor.

Maduro, “Ekmek bulamazken Wikipedia ile ne işler var!” diye düşünmüş ve halkını böyle bir dertten azad eylemiş.

Enflasyonda ilk 10 arasına girmişiz. Bütçede faiz ödemeleri 114 milyar TL olmuş. Kriz en az iki sene devam edebilecek kadar derinleşmiş. Amma velâkin hedefleri tutturmuşuz.

31 Mart seçiminde Ankara ve İstanbul vilayetlerini kaybetmektense memleket kaybetsin diyebilen bir iktidar için rakamlar da en az demokrasi ve hukuk kadar teferruattır.

Erdoğan ve damadı, “Hedefleri tutturduk.” diyorsa tutturmuşuzdur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin