HDP’li Bektaş ve Aydoğan tahliye edildi

HDP milletvekillerine yönelik operasyonlar kapsamında 4 Kasım 2016’da tutuklanan Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile 31 Ocak 2017’de tutuklanan Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tahliye edildi.

Aydoğan: Halkı temsil etme gücüm alındı

Nursel Aydoğan, duruşmadaki savunmasında dokunulmazlıklarının kaldırılmasının 7 Haziran seçimi sonrasında başlatılan savaş politikalarından bağımsız düşünülemeyeceğini ileri sürdü. Aydoğan, “Tutuklanmam nedeniyle seçmenlerimi ve halkı temsil etme gücüm elimden alınmıştır. Bir hukuksuzluk ile karşı karşıyayım. Anayasa Mahkemesi’nin milletvekillerinin tutuklu yargılanmayacağına dair 2013 yılında karar vermiş. Bu karara rağmen 4 Kasım’da tutuklandım. AYM bu konuda yaptığım başvurunun henüz incelemeye alınmadığını biliyorum.” dedi.

Hapishanede üç ay boyunca tek kişilik hücrede tecrit koşullarında kaldığını belirten Aydoğan, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hastaneye götürülme talebinin de geri çevrildiğini savundu.

Avukatları da Aydoğan’ın tahliyesi talebinde bulunurken, savcı ise tutukluluğun devamını istedi. Mahkeme ise Aydoğan’ın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak adli kontrol şartıyla tahliye kararı verdi.

Meral Danış Beştaş: 80 milyona kelepçe takıldı

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkındaki dava ise Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Beştaş da Aydoğan gibi davasına tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı.

Beştaş, 32’si tecritte olmak üzere 81 gündür özgürlüğünden alıkonulduğunu, 80 milyonun iradesinin koluna kelepçe takıldığını söyledi. Beştaş şöyle konuştu:

Meclis kararı olmadan bir vekilin yargılanması yasaklanmaktadır. 20 Mayıs’ta yapılan anayasa değişikliğinde bu madde askıya alınmıştır ve Türkiye tarihinde ilktir. Benim tutuklu olmam yasama faaliyetini engelliyor ve halkın temsil hakkına müdahaledir. Hiç kimse demokraside ayrıcalıklı değildir. Burada korunan halkın iradesidir. Halk ile yönetim arasındaki tek bağ biziz. Hiçbir siyasi denetim olmadan dokunulmazlık bir defaya mahsus kaldırılmıştır. Anayasanın tüm maddelerine göre aykırıdır.” Mahkeme savunmasının ardından, Danış’ı tahliye etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin