Afrika değil Avrupa’da safari

[MURAT KANİ, BERGEN]

Avrupa’da yaşayanların safari yapmak için Afrika’ya gitmesine gerek yok! Benelüks ülkelerinin en büyük hayvanat bahçesi olan Beekse Bergen’de vahşi hayvanların arasında safari yapma imkânı bulabilirsiniz.

Hollanda’nın Kuzey Brabant Bölgesindeki hayvanat bahçesinde 1500’ün üzerinde hayvan var. Park alanında serbestçe dolaşan gorillerden aslanlara, fillerden çitalara kadar binlerce hayvanı doğal yaşantısındayken seyredebilirsiniz. Tıpkı Afrika’daki gibi araçla ya da  otobüsle safari ve tekne safari yaparak bu güzelliği izleme imkânı mevcut. Bu arada yetkililer birkaç yıl içinde kano ile gruplar halinde parkın gezileceği bilgisini veriyor.

PARK ALANI GENİŞLETİLDİ

Parkın geçmişi 1924 yılana dayanıyor. 1968 yılında ise Safari Beekse Bergen açıldı. 1970 yılında park geniş bir alanı kapsayacak şekilde genişletildi. 1972 yılında çıtalar bölümü hizmete alındı. 1974 yılında zebralar, lamalar, samurlar, antiloplar , zürafalar ve filler getirildi. Toplam alanı 120 dönüme çıkarıldı. 1980 yılında, yaban hayatı parkı mevcut parka eklendi. Bu yeni alanda  kızıl geyik, alageyik, eksen geyik, Japon sika geyiği ve diğer hayvanlar getirildi. 1985 yılında park daha da genişletildi. İki yıl sonra, 1987 yılında, iki dev panda parka kazandırıldı. Safariparkı Beekse Bergen büyük değişimler geçirdi. Yeni sahibi Libéma BV şirketi şempanzelerin yanı sıra çok sayıda hayvanı parka kazandırdı.

KENYA VE TANZANYA’DA Kİ SAFARİPARKI ARATMIYOR

2011 yılında, parkta büyük tadilat yapıldı. Birçok yerde, Afrika esintileri uygulandı. Yenilenmiş fil ve babun  bölümlerinde Afrika köyü terasları oluşturuldu. 2013 yılında parkın 45. yıl dönümü vesilesiyle okapiler koleksiyonuna eklendi. Buraya su aygırları için seçilen yerler ilave edildi, Güney Amerika tapirleri ve bazı yeni kuşlar getirildi. Su aygırları ve timsahlara has bölümler yapıldı. Park bu hali Kenya ve Tanzanya’daki safari parklarını aratmaz hale getirildi. Parkı baştan sona gezmek için en az 3 saatinizi ayırmanız lazım. Her gün saat 10:00 ila 17:00 arası olan Safaripark Beekse Bergen’i gezmek için 22,50 euro bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin