Haluk Savaş: Beraat ettim, yurtdışı yasağım kalktı ama pasaportumu alamıyorum

OHAL’in ardından art arda yayınlanan Kanun Hükmüünde Kararnameler (KHK) ile hayatları karartılan 150 bini aşkın vatandaşın çilesi bitmiyor. OHAL kaldırıldı ancak mağruriyetler giderilmiyor. Prof. Dr. Haluk Savaş, KHK’lıların yaşadığı pasaport çilesini kendi örneği üzerinden gündeme getirdi.

Sanatçı Müjdat Gezen’in yurtdışına çıkarken pasaportunun iptal edilmesini avukatı Celal Ülgen twetter hesabından duyurdu. Ülgen, “Büyük rezalet yurt dışına çıkış yasağı kaldırılan MÜJDAT Gezen şu anda yurt dışına çıkamıyor çünkü pasaportu iptal edilmiş. SABIHA Gökçen’de pasaportuna el konuldu ve geri dönüyor.” dedi.

Ülgen’in twetini alıntılayan Psikiyatri Profesörü Haluk Savaş, “Geçmiş olsun Celal Bey, 150 bin KHK’lı da aynı durumda. Ben beraat ettim, yurt dışı çıkış yasağımı mahkeme kaldırdı; kanser hastasıyım, yurt dışına tedavi için çıkmak istiyorum ancak pasaportum iptal edildiği ve yeniden verilmediği için çıkamıyorum. Benim 150 bin kişinin durumu?” ifadelerini kullandı.

Muhalefet partilerine de seslenen Prof. Dr. Savaş, KHK’lıların haklarını savunmaları çağrısı yaptı:

Eyy muhalefet partileri! Ne zaman saklandığınız kovuktan çıkıp KHK’lıların haklarını savunacaksınız. Bakın kazandığınız seçimi KHK ve FETÖ deyip elinizden aldılar. Zannediyor musunuz ki “ölü taklidi” yapınca size ilişmeyecekler: Akıllı olun ve yurttaşların haklarına sahip çıkın!

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin