Ergenekon davasına bakan hakim ve savcılara yeni soruşturma

15 Temmuz öncesi Ergenekon ve Balyoz davalarını yargıya müdahale ederek bitiren AKP iktidarı, derin devlet ile yüzleşme ve hukuk önünde hesap sorma faaliyetini icra eden savcı ve hakimleri peşinen suçlu ilan etti. KHK’lar ile yeniden yapılandırılan Yargıtay’ın 8. Ceza Dairesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca “Ergenekon” davasına bakan 7 eski hakim ve savcı hakkında hazırlanan ve iddianame yerine geçen son soruşturma kararını kabul etti.

Ağustos ayı YAŞ toplantılarından sonra ise AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imza ve onayı ile onlarca Ergenekon ve Balyoz davası sanığı TSK’da üst düzey görevlere atanmıştı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca “Ergenekon” davasına bakan 7 eski hakim ve savcı hakkında “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi kötüye kullanma, suç uydurma, resmi belgede sahtecilik, suç delillerini yok etme” suçlarından hazırlanan ve iddianame yerine geçen son soruşturma kararını kabul etti.

Konuyla ilgili incelemesini tamamlayan daire, “Ergenekon” davasına bakan 7 eski hakim ve savcı hakkında “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi kötüye kullanma, suç uydurma, resmi belgede sahtecilik, suç delillerini yok etme” suçlarından hazırlanan son soruşturma kararını kabul etti.

Eski hakimler Hüsnü Çalmuk, Sedat Sami Haşıloğlu, Ercan Fırat, Fatih Mehmet Uslu, Nihat Topal ve eski savcılar Mehmet Ali Pekgüzel ile Mehmet Murat Dalkuş, 16 Kasım’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesinde yargılanmaya başlanacak. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan son soruşturma kararı iddianame yerine geçecek.

Dosyada, aralarında eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Alifeyyaz Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Mehmet Ali Çelebi, Ergenekon davası sanıklarından Dursun Çiçek, Hasan Atilla Uğur, Sedat Peker ile avukatlar Hüseyin Ersöz, İlkay Sezer’in bulunduğu 15 kişi müşteki olarak yer alıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin