Enflasyona mermi atmak

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

Enflasyon son 15 senenin en yüksek seviyesine çıkınca Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) bazı isimler kızağa çekildi.

Hazine Bakanı Berat Albayrak’a yakın isimler enflasyon hesaplamasını yapan birimlere yerleştirildi. Büyüme rakamlarına hormon veriliyorsa enflasyona diyet ilaçları niye olmasın? Birkaç haftada kilo verir olur biter!

YUNANİSTAN’DAN İBRET ALIN!

“Enflasyon düşmüyorsa masa başında düşürülür” zihniyetinin Türkiye ekonomisine, resmî istatistiklere itimadın azalttığı kimsenin umurunda değil.

Yunanistan’ın böyle bir yolda nasıl hezimete uğradığı aşikâr. Avrupa Birliği’nden (AB) hibe ve yardım alabilmek maksadıyla Atina’nın işsizlik, enflasyon gibi verileri olduğundan daha az gösterdiği anlaşıldığında borsa çökmüş, faiz fırlamıştı.

Komşumuz aradan 10 sene geçmesine rağmen kaybettiği itibarı hâlâ tesis edemedi.

Hakikatten ziyade hayallerin, hamasetin hüküm sürdüğü yeni Türkiye’de rakamların çarpıtılması sebepsiz değil.

Zira her işlem iktidarın işini kolaylaştırmaya hizmet ediyor. Profesyonel yalancılık, resmi yalancılık revaçta.

DIŞ MİHRAK YALANI RAĞBET GÖRMEZSE…

AKP’nin aleyhine her hâdisenin komplo, dış mihrakların oyunu nutukları ile püskürtmesi mümkün değilse bizzat sistemin işleyişine müdahale ediliyor.

TÜİK’ten bir bürokratın Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’a anlattıkları enflasyonun hangi hilelerle düşürüldüğüne dair hayli malumat verdi.

Bürokrat sair vakitlerde ilgili bakanı istifaya götürecek derecede vahim bir hâdiseyi anlattığı halde Türkiye’de yaprak kıpırdamadı.

Kozmetik ürünleri düşmüşse o ay enflasyon sepetinde kozmetik ürünü sayısı artırılmış. BİM ve A 101 marketlerinin indirim yaptığı maddeler listeye ilave edilmiş.

Hükûmetin vergi indirimi yaptığı otomobil, beyaz eşya ve mobilyalar üzerinden yapılan hesapla tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 26’dan aşağıya çekilmiş.

TÜRKİYE ENFLASYONDA İLK 10’DA

İndirilmiş hali ile bile TÜFE yüzde 20,30 olunca Türkiye 2018 senesinde enflasyonu en yüksek 10’uncu ekonomi oldu. Venezuela ve Arjantin ile aynı ligdeyiz.

Dolayısı ile o kadar müdahale bile hükûmetin yüzünü güldürmedi. Endişeye mahal yok. AKP’nin arka bahçesine dönen devlette kraldan ziyade kralcılık yapacak bürokratlarda çare tükenmez.

Hükûmetin imdadına bu sefer Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) yetişti. Millî ve yerli üretim tabanca fişeklerinin fiyatında yaklaşık yüzde 7,5 indirim yapılacak.

ALBAYRAK’A SELAM, YOLA DEVAM

MKEK’nin indirimi müjde olarak ilan ettiği açıklamasında Albayrak’a reverans ihmal edilmemiş: “Bu zorlu süreçte savunma sanayisinin göz bebeği olan kurumumuz da vatandaşlarımızın yanında olmaktan memnuniyet duymaktadır. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın başlattığı Enflasyonla Topyekun Mücadele Kampanyası’nı sonuna kadar desteklemek amacıyla milli ve yerli üretim tabanca fişeklerinin sivil piyasa fiyatlarında bugünden itibaren yaklaşık yüzde 7,5 indirim yapılmıştır.”

Sanki vatandaş peynir-ekmek gibi silah ve mermi satın alıyor da mermi fiyatını indirince enflasyon da düşecek. Velev ki düştü! Suni şekilde düşürülmüş enflasyonun vatandaşın cebinden eksilen parayı geri getirme ihtimali yüzde kaçtır?

OCAK ENFLASYONU ÇAKILIR ARTIK

Silahlanmak için bir talep patlaması var da bizim mi haberimiz yok. Mermi fiyatı enflasyon sepetinde bile değil.

Mamafih TÜİK artık efektif çalışıyor. Kim, hangi kalemde indirim yapmışsa derhal listeye dahil ediliyor. Kasım ve aralıkta açtıkları yoldan devam ediyorlar. Ocak enflasyonunda rekor bir düşüş olursa şaşırmam.

Enflasyonu alnının ortasından yere serecek bu hamle için Makina ve Kimya Endüstrisi’ne ne kadar teşekkür etsek azdır.

TÜİK enflasyon canavarını yordu. Canavarın başı döndü. Öldürücü nihaî darbeyi MKEK indirdi.

Sapanla F-16 savaş uçakları yere indiriliyor da mermi ile enflasyon niye düşürülmesin!

2 YORUMLAR

  1. “Medeniye galebe ikna iledir; icbar ile değildir”… Adamlar hesaplama sistemini değiştiriyorsa yapılacak olanlardan biri sizin yaptığınız gibi sistemin nasıl değiştirildiğini izahsa, daha etkilisi: “gecen yılki hesapla enflasyon “%X” diyebilmek. Teşekürler…

    • Kasim bey iyi demissiniz. Semih beye bir teklif de benden: hocam mumkunse, ABD, Ingiltere ve Almanya gibi ulkelerin hesapladiklari sistemle enflasyonu hesaplasalar sonuc ne olurdu? Bu konuda yazabilir misiniz?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin