El konan okullara atanan kayyımlar alacakları topladı, borçları vermiyor

15 Temmuz darbe girişimi gerekçesiyle 2 bine yakın eğitim kurumuna el koyarak ya da kayyım atayarak kapatan AKP iktidarı, okulların alacaklarını tahsil etti, ancak veli ve alacaklılara borçlarını ödemiyor. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan Halkların Demokratik Partisi Grup Başkan Vekili Ayhan Bilgen,  kapatılan okullara atanan kayyımların, kurumun alacaklarına ilişkin ellerindeki çek, senet gibi evrakları tahsil ederken, kurumun vatandaşa olan borcunu ise ödemediklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla çalışmış eğitim kurumlarının kriminalize edildiğini vurguladı.

PARALAR GERİ İADE EDİLMİYOR

HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, “Çok ciddi mağduriyetlerden kaynaklı taleplerin olduğu bir alana dikkat çekmek istiyorum. Özellikle eğitim kurumlarıyla ilgili, çocuklarının kazandıkları burslar, kapatılmış okullara yatırdıkları paraların geri iadesi konusunda çok yoğun talepler geliyor” dedi.

OKULUN ALACAĞINI TAHSİL EDİYORLAR

Bilgen şunları söyledi: “İnsanlar, kayyım atanmış kurumlarla ilgili alacaklarını tahsil edemiyorlar. Çok ilginç bir durumla karşı karşıyalar. Kayyım atanmış bu kurumlar ellerindeki tahsil edebilecekleri evrakları, senetleri, çekleri bir biçimde tahsil ediyorlar vatandaştan. Ama aynı kurumlar vatandaşa olan borçlarını ödeme sorumluluğu hissetmiyorlar.”

MEB AKREDİTASYONU İLE ÇALIŞTILAR

Bilgen sözlerini şu şekilde noktaladı: “Söz konusu okullar sonuçta Millî Eğitim Bakanlığının onayıyla, akreditasyonuyla çalışmışlar. Çocuklar başarılı olmuşlar, burs kazanmışlar, aileler ücretlerini ödemişler ama şimdi bu kriminalize ediliyor. Hiçbir başka bağ, hiçbir somut gerekçe gösterilmeksizin bu konudaki mağduriyet hâlâ devam ediyor.”

BİNLERCE VELİ MAĞDUR

Hizmet Hareketi’ne bağlı okulların çoğunda veliler, indirimler nedeniyle ön ödemeli sistemi tercih ediyordu. Okullara el konulduğunda veliler, 2016-2017 eğitim yılı için gerekli ödemeyi yapmışlardı. Önce bu paraların İl Defterdarlıkları üzerinden geri ödeneceği bildirildi. Ancak bu ödemeler geri yapılmadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin