Polis, Haydar Baş’a uzun namlulu silahlarla operasyon yapmak istedi, ortalık karıştı

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş’ın içinde olduğu aracında bir şüpheliyi taşıdığı gerekçesiyle, uzun namlulu silahlarla bir operasyon yapılmaya çalışıldığı ancak Haydar Baş ve beraberindekilerin tepkisi üzerine geri adim atıldığı ileri sürüldü.

Baş’ın avukatı  Lütfullah Önder ve partisinin açıklamalarına göre 3 gün önce yaşanan olay şöyle anlatıldı:  “7 Ocak Pazartesi günü Balıkesir Susurluk’ta Prof.Dr. Haydar Baş’a “teröristtir” gerekçesi ile operasyon yapılmıştır. Prof. Dr. Haydar Baş Beye, Susurlukta çirkin bir saldırı ile kumpas kurulmuştur. Damadını asker ocağına teslim eden BTP lideri Prof.Dr. Haydar Baş dönüş yolunda (Balıkesir- Susurluk) skandal bir saldırıya maruz kalmıştır.

Terörle mücadele ekipleri ve çok sayıda polis tarafından uzun namlulu silahlarla yolu kesilen Haydar Baş’ın aracı kendisini takip eden 8 arabalı konvoydan ayrılarak Emniyet Amirliği binası içindeki büyük bir demir kapıdan içeri alınmaya çalışılmıştır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, biri dışında resmi giysili polisler Genel başkanı gördüklerinde “bu Haydar Baş, bu hocam” diyerek yapılan muameleye karşı şaşkınlıklarını dile getirmiş; Sayın Baş’dan özür dilemişlerdir.

Bu tavra rağmen, sertçe bir tavırla provokasyonu sürdüren biri bayan 3 sivil polis olayı tahrik etmiş, bir sivil memur araçtan inmek isteyenlere belindeki silahı göstererek,  sözlü saldırıda ve tahrikte bulunmuştur.

Öyle ki, aracı durduran trafik polisi giysili memur, Sayın Baş ı göstererek , “terörist” budur demek iftirasını atmaktan çekinmemiştir. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmalar esnasında operasyonda yer alan ve emniyet amiri olduğunu belirten bir bayan görevli “emri ben verdim” demiştir.”

TERÖR ŞUBE TALİMATIYLA OPERASYON

Olaydan sonra Balıkesir İl emniyet Müdürlüğü TEM Şube amirleri ile görüştüklerini belirten Avukat Önder, “Prof.Dr. Haydar Baş’ın içinde olduğu araçta üst düzey bir F… şüphelisi olduğu bilgisi üzerine Balıkesir TEM’den Susurluk İlçe emniyet müdürlüğüne talimatı kendilerinin verdiğini ifade ettiler” dedi.

Bozyazıhaber.com sitesinin haberine göre, Avukat Önder, “Balıkesir TEM’e bu bilgiyi kim verdi.? Operasyon emrini kim verdi?  Vali mi? İçişleri Bakanı mı? Yoksa başka biri mi?” sorularını sordu.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YU SUÇLADILAR

BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu suçladı. Kotil, “BTP liderinin ve kurmaylarının hukuksuz muameleye tepki göstermesi üzerine ekipte bulunan ve emniyet amiri olduğunu söyleyen bayan ihbarı bizzat kendisinin yaptığını ve talimatın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldiğini söyledi. Burada terörist olarak suçlanan ve operasyona maruz kalan isim bir siyasi partinin Genel Başkanı. Operasyonu yapanlar Süleyman Soylu’nun ismini veriyor. Biz buna ihtimal vermiyoruz ancak bu konuyu aydınlatmak da sayın bakanın görevidir” dedi.

ORTAĞININ MAL VARLIKLARINI ÜZERİNE GEÇİRDİĞİ İDDİASIYLA YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI VAR

Geçen sene Ağustos ayında Haydar Baş’ın mal varlığına tedbir konularak yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti. Eski ortağı Dr. Mustafa Eraslan’ın 6 milyon değerindeki malvarlığını zorla üzerine geçirtip 14 adet senede imza attırdığı suçlamasıyla yargılanan ve hakkında ‘Nitelikli yağma ve açığa imzanın kötüye kullanılması’ suçlarından dava açılan Haydar Baş’ın bütün taşınmazlarına tedbir koyarak yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin