Dünya Çocukları, New York’ta sahne aldı

Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) etkinliklerinin ABD ayağı  New York’ta gerçrkleştirildi.

“Ümitsizliğe düşmeme” konusunun işlendiği programa Fransa, Avustralya, Belarus, Endonezya, Japonya, Kenya, Arnavutluk, Polonya, Ukrayna, Romanya, Rusya, Tanzanya, Tunus ve ABD’den 50’den fazla öğrenci katıldı. Büyük ilgi gören etkinliğe binlerce kişi izlerken, program sosyal medya üzerinden canlı yayınlandı.

Ünlü gösteri salonu Manhattan Center’daki etkinliğin sponsorluğunu Maestro Corporate Group ve NBA yıldızı Enes Kanter üstlenirken, programın sunuculuğunu ABD’nin önemli haber kuruluşlarından Fox Business’in tecrübeli spikerlerinden Cheryl Casone yaptı.

New York, New Jersey, Connecticut ve Pennsylvania eyaletlerinden çok sayıda vatandaşın katıldığı katıldığı programın açılış konuşması için sahneye gelen Türk Kültür Merkezi (TCC) Başkanı Sadri Altınok, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencileri New York’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

‘ETKİNLİĞİN TÜRKİYE’DE YASAKLI OLMASI UTANILACAK BİR DURUM’

Geceye katılan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, Türkiye-ABD ilişkilerinin yakınlığından bahsederek, “Bu festival Türkiye’de yasaklı. Bu utanılacak bir durum. Ankara’daki politikacıların sorunu nedir? Bunun gibi harika bir şey nasıl yasaklanır. New York’a hoş geldiniz. Birlikte çalışarak Türkiye ve ABD’yi birbirine yakın tutalım. Türkiye ve ABD’nin iyi ortak olması gerekiyor.” dedi.

‘İYİ NİYET, ZORBALIĞA KARŞI KATLANARAK ARTACAK’

New York Milletvekili Phil Ramos ise konuşmasında etkinlikle bütün dünyaya birlik mesajı verildiğini vurguladı. Ramos, “Onlar geleceğin kendi ellerinde olduğunu fark ettiler fakat onlara güzel bir geleceği miras bırakmak bizim sorumluluğumuzdadır. Bu konu ile ilgili bazı güzel işler yapmış olsak da hâlâ yapmamız gereken çok iş var. Mandela ya da Gandhi gibi dünya üzerinde insanlığa yardım etmek amacı ile büyük etki bırakmış insanlara baktığımız zaman görüyoruz ki; onlar kimseyi beklemedi. Sorumluluk aldılar.” şeklinde konuştu.

Davetlileri ayağa kaldıran Ramos, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlar, Hizmet Hareketi’ni bir ümit olarak görüyorlar. Onlar İslam’ın, insanlığa olan inancını gösteriyorlar. İyi bir amaç ile ortaya çıkan bir düşüncenin mesajlarını söndürmezsiniz. Hizmet Hareketi’ne baskı yapabilirsiniz fakat iyi bir niyet her zaman zorbalığa karşı katlanarak artacaktır. Hizmet Hareketi eğitim olanakları oluşturuyor ve biz yapacağız diyor.”

ENES KANTER: GELECEĞİ SEVGİ VE BARIŞ DOLU GENÇLER İNŞA EDECEK

Ünlü oyuncu Enes Kanter, NBA’de devam eden Play Off maçları nedeniyle festivale internet üzerinden görüntülü bağlandı.

Kanter, bu tarz diyalog ve hoşgörüye teşvik eden etkinlikleri desteklemeye devam edeceğini dile getirdi. Gençlere sahip çıkmak istediğini, bundan dolayı  IFLC’ye destek verdiğini belirten Kanter, daha güzel, barış ve sevgi dolu geleceğin gençlerle inşa edileceğinin altını çizdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin