Dünya Bankası: Türkiye’deki ekonomik kriz Avrupa’yı da etkiledi

Dünya Bankası yayınladığı son raporda, bu yıl için küresel ekonomik büyüme beklentilerini düşürdü. Rapora göre, gelişmiş ülkeler arasında en büyük yavaşlama Avrupa ülkelerinde görüldü.

Avrupa’nın azalan yatırım ve ihracat nedeniyle 2020 ile 2021 yıllarında en büyük yavaşlamayı yaşayacağı bu yıllarda bu ülkelerdeki büyüme hızının 1,4 oranında olacağı kaydedildi.

Dünya Bankası’nın yayınladığı son raporda Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve resesyonun Avrupa ülkelerini de olumsuz yönde etkilediği kaydedildi.

Olumlu gelişmeler 2020’de 

Küresel Ekonomik Beklentiler raporunda, Türkiye’nin ‘Gayrisafi Yurtiçi Hasılası ‘ (GSYİH) ile ilgili tahminlerde bulunuldu. Buna göre, Türkiye’de GSYİH’in 2019 yılında yüzde 1 oranında azalacağı ancak 2020 yılında yüzde 3, 2021 yılında yüzde 4 artacağı öngörüldü.

VOA Türkçe’nin aktardığı raporda, Avrupa ülkeleriyle yakın ekonomik bağları bulunan Türkiye’nin çeşitli iç zorluklar ve finansal gerilimle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin 2018 yılında yüzde 2,6 oranında büyüdüğü belirtilen raporda, Türkiye’deki ekonomik durgunluğa, yüksek cari açık, yatırımların azalması ve özel tüketimde yaşanan keskin düşüşlerin sebep olduğu kaydedildi.

“Türkiye’deki kriz Orta Asya ve Avrupa’daki büyümeyi etkileyebilir”

Raporda, küresel olarak Arjantin, Brezilya, Mısır, Gabon, Ürdün, Lübnan, Meksika, Nijerya, Güney Afrika, Sri Lanka, Tunus ve Türkiye’de 2018 yılından itibaren ekonomik durgunluk yaşandığı belirtildi.

Gelişmekte olan ülkeler arasında Arjantin ve Türkiye’nin kur düşüşünden en fazla etkilenen ülkeler olduğu vurgulandı. Kur düşüşünün nedenleri de ekonomiyle ilgili kaygılar, para politikaları ve borçlanma olarak sıralandı.

“Türk ekonomisi 2020 ve 2021’de büyüyecek”

Avrupa ve Orta Asya’da 3,1 olan büyümenin 2019 yılında 1,6 oranında düşeceği, 2018 yılından itibaren ekonomik kriz ve resesyon yaşayan Türkiye’nin bölgede büyüme oranını olumsuz olarak etkileyebileceği ancak Türkiye ekonomisinin 2020 ve 2021 yıllarından itibaren toparlanacağı öngörüldü.

Türkiye’de 2018 yılından beri azalan yatırımların ülkede yaşanan ekonomik krizin sebeplerinden biri olduğu belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin