Birçok ilde ‘cadı avı’ operasyonu: 288 gözaltı kararı

Emniyet ekipleri sabah saatlerinden itibaren birçok ilde ‘cadı avı’ operasyonları başlattı. Düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alınırken, 288 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

DHA’nın haberine göre, Ankara’da Hizmet Hareketi ile irtibatları olduğu iddia edilen 29’u havacı 35 astsubay ile 29 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 64 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı karargahında görevli 29 astsubayın, ‘mahrem imamlar’ ile askerler arasında ankesörlü ve kontörlü büfe telefonları üzerinden haberleştikleri ileri sürüldü.

Ayrıca 29’u havacı 35 astsubayın yanında, yine Hizmet Hareketi ile irtibatlı olduğu öne sürülen 29 üniversite öğretim görevlisi hakkında gözaltı kararı verildi.

ADANA MERKEZLİ 8 İLDE OPERASYON: 59 GÖZALTI KARARI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturması kapsamında ise bazı ‘itirafçıların’ beyanları ve dijital verilerden yola çıkılarak KHK ile ihraç edilen 59 eski polis hakkında yakalama kararı alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, karar doğrultusunda Adana merkezli 8 ilde çok sayıda adrese sabaha karşı operasyon düzenledi.

29 İLDE OPERASYON: 80 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalarda daha önceden gözaltına alınan şüphelilerin ifadesi ve polisin yaptığı araştırma kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına ‘mahrem imamlık’ yaptığı ileri sürülen kişilerin kimlikleri belirlendi. Bu kapsamda 80 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Karar üzerine bugün Konya merkezli 29 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İZMİR’DE 65 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI

İzmir’de, Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle, aralarında Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli muvazzaf askerler ile üniversiteler ve hastanelerde görev yapan öğretim üyelerinin de bulunduğu 65 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

KOCAELİ MERKEZLİ 12 İLDE TSK PERSONELİNE OPERASYON

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, TSK mensuplarına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında 12 ilde 20 kişi için gözaltı kararı verildi.

Buna göre, 9’u görevde, 3’ü açığa alınan, 4’ü meslekten ihraç edilen, 1’i emekli, 1 eski askeri okul öğrencisi ve 2 sivil ‘mahrem abi’ hakkında gözaltı kararı verdi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 1 yarbay, 1 binbaşı, 4 üsteğmen, 11 astsubay, 1 askeri okul eski öğrencisi, 2 sivil ‘mahrem abi’yi yakalamak için bu sabah Kocaeli, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla, Düzce, Zonguldak, Kars, Hatay, Kayseri ve Adana’da operasyon düzenledi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin